Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalkıyor | Burak Yeni
e
sv

Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalkıyor

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız, geçen günlerde yaptığı açıklamada 2019 yılı itibari ile Adil kullanım kotasının kaldırılacağını açıkladı. Kısaltması AKK olan kullanım kotasının ne olduğunu ve bize nasıl avantaj yada dezavantajları olacağını bu yazımda açıklayacağım. Öncelikle merak edenler için Akk’nin ne olduğundan bahsedeyim.

Adil Kullanım Kotası: İnternet abonelerinin adil bir şekilde internet kullanımını sağlamak için internet sağlayıcıları tarafından oluşturulan kısıtlamadır. Her internet abonesinin belirli bir indirme kotası olur. Bu kota geçildikten sonra internet hızında yavaşlama meydana gelir.

Akk kaldırılacak denildiği zaman herkesin aklına sınırsız bir şekilde internet kullanımı geliyor fakat durum ne yazık ki öyle değildir.

AKK Kaldırılmasında Dezavantajlar Nelerdir?

– İnternet kullanıcıları sahip oldukları akkyi doldursalar bile internet hızları düşerek, internetlerini kullanmaya hiç bir ücret ödemeden devam edebiliyorlardı. Akk kaldırıldıktan sonra kotalı ve kotasız internet paketleri oluşturulacak. Eğer kotalı bir internet sahibi olursanız sizin için belirlenen kotayı doldurduktan sonra internet bağlantınız otomatik olarak durdurulacaktır.

– Kotasız internet ise daha pahalı olacak ve sadece varlıklı kişiler kullanabilecek. Şuanda en yaygın kullanılan internet aboneliği sınırsız ve akk’li tarifelerdir. Akk kaldırıldığı an sınırsız tarifeler kotalı olarak değişecektir.

– Hem sınırsız internet hem de akk’siz internet olursa ülkede internet hızı o kadar yavaşlayacaktır ki google bile 10 saniyede açılacak duruma gelecektir. Bu yüzden internet sağlayıcıları bunu göze almazlar.

AKK Kaldırılmasında Avantajlar Nelerdir ? (SINIRSIZ İNTERNET İÇİN)

– İnternet hızında yavaşlama düşüncesi olmadan bütün kullanıcılar internetteki dosyaları, torrentleri, filmleri, arşivleri sınırsızca indirebilecek. Bilgisayarları 24 saat açık bırakmaları halinde indirilecek dosyanın haddi hesabı yok.

– Korkusuzca film ve video izlemesi yapılabilecek. Bir film izlenip, boşuna adil kullanım kotasını yedik kimse demeyecektir.

– Ne kadar interneti kullanırsanız kullanın hızınız hep aynı kalacaktır.

Akk’nin kaldırılması ile söyleyeceklerim bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli