Adsl Modemlerde Dns Adresi Değiştirme | Burak Yeni
e
sv

Adsl Modemlerde Dns Adresi Değiştirme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Modemlerin ara yüzlerinde dns bilgilerini değiştireceğiniz ayarlar mevcuttur. Daha önceki yazılarımda bilgisayarın dns adresini manuel olarak değiştirme işlemini anlatmıştım. Bu yazımda ise modemin dağıttığı dns adresini değiştirmeyi anlatacağım. Modemden çıkan dns adresini değiştirdiğiniz vakit, bilgisayar, konsol yada cep telefonunuz otomatik olarak modeme atadığınız dns adresini alacaktır. Böylelikle her cihaza tek tek manuel adres vermek zorunda kalmayacaksınız.

Ülkemizde en çok kullanılan modemlerin ( Tplink, Airties, Zyxel ve Huawei ) dns ayarlarını nasıl değiştireceğinizi detaylı olarak göstereceğim.

Tp-Link Modemler

Modemin ara yüzüne (192.168.1.1 yada 192.168.2.1) ulaşarak kullanıcı bilgilerini girin. Tp-link için kullanıcı adı ve şifre “admin” dir. Ağ sekmesi altında, Lan ayarlarına tıklayın. En alt bölümde Dns sunucu ve ikincil dns sunucu bölümüne, girmek istediğiniz dns adreslerini tanımlayın.

Airties Modemler

Modemin arayüz ekranına girerek İnternet sekmesi altında bulunan dns bölümüne girin. Burada Dns1 ve Dns2 olan alana, girmek istediğiniz bilgileri girerek kaydet deyin. Modemin arayüz bilgileri cihazın arkasında bulunur. Bulamazsanız Airties’den destek alabilirsiniz.

Zyxel Modemler

Cihazınızın ara yüz ekranına ulaşarak Network sekmesine ve ardından lan bölümüne tıklayın. Önünüze açılacak pencereden DHCP Setup sekmesine tıklayın. En alt bölümde dns bilgilerini değiştireceğiniz alan bulunur. Girmek istediğiniz bilgileri tanımladıktan sonra uygula deyin.

Huawei Modemler

Ttnetin yaygın olarak dağıttığı modemlerdir. Arayüz ekranına (192.168.1.1) ip numarası ile ulaşın. Kullanıcı adı:admin şifre: turktelekom yada ttnet olur. Eğer cihazı türk telekomdan almadıysanız, cihazın arka bölümünde bulunan bilgilere ulaşabilirsiniz. Ara yüz ekranından temel sekmesi altında yer alan lan bölümüne tıklayın. Dhcp bölümünün en altında dns değiştirecek alan bulunur. İstediğiniz adresi tanımlayabilirsiniz.

Bütün modemler için de, verdiğiniz dns adresinin etkin olabilmesi için modemi yeniden başlatmanız gerekir. Bir sonraki bağlantıda modemden dağıtılan dns adresi bağlantı kurulan cihazlara dağıtılacaktır.

Adsl modemler için dns değiştirme işleminde uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli