Sponsor Reklam

Amd Ekran Kartını Varsayılan Yapma

yenibrk 26 Oca 2018 Bilgisayar 7.113 views  1

Amd Catalyst Software Suite kullanarak ekran kartını uygulamalarda varsayılan seçmeyi anlatacağım. İşletim sistemleri oyunlarda kullanacağı ekran kartını kendi belirler. Daha önceden nvdia ekran kartlarında birincil ekran kartını değiştirme yöntemini anlatmıştım. Aynı işlemleri bu sefer amd kontrol panelinden uygulayacaksınız. Eğer Amd Kontrol Paneli yüklü değilse verdiğim linkten ekran kartınızın güncel driverini yükleyin. Amd Yükleme Merkezi

Herhangi ayar değiştirmeden bilgisayarınızda sadece harici ekran kartını kullanmak isterseniz biostan dahili görüntü bağdaştırıcını disable konumuna getirebilirsiniz. Bu benim önerdiğim bir yöntem değildir. Bilgisayar ne kadar harici ekran kartına ihtiyaç duysa da aynı zaman da dahili kartada ihtiyaç duyar. Bilgisayarınız da yaptığınız basit işlemler için dahili kartınız kullanılır. Sürekli harici ekran kartı kullanılırsa kartın ömrü kısalır ve kısa sürede fan hataları verir.

Amd Ekran Kartı Nasıl Varsayılan Yapılır ?

Masa üstüne sağ tıklayarak Amd Catalyst Control Center’ı açın. Açılan pencerede sol tarafta güç sekmesine tıklayın. Eğer notebook kullanıyorsanız burada iki ayar yapmanız gerekir. İlk olarak;

Geçişli Grafikler Genel Ayarlarına girerek prize takılı sekmesine tıklayın ve performansı en üst düzeye getiri seçin. Pil durumunu değiştirmeyin. Performansı en üst düzeyde kullanırken pil ne kadar dolu olursa olsun çok kısa bir sürede bitecektir. Prize takılı kullanırken de ortam soğuk olsun ve bir soğutucu kullanmayı tercih edin. Notebook kısa bir süre içinde ısınabilir. Ekran kartının fazla ısınması donanımsal arızalara yol açabilir.

Bir sonraki ayar için de Geçişli Grafikler Uygulama Ayarlarına tıklayın. Açılan ayarlar penceresinde alt taraftaki uygulama ekle sekmesine basarak varsayılan çalıştırmak istediğiniz uygulamayı seçin ve grafik ayarlarından yüksek performansı seçerek uygula deyin. Uygulama ekleme yaparken masaüstü kısayolunu kabul etmeyebilir. Uygulamanın ya da oyunun yüklü olduğu konuma girerek seçim yapın.

Sadece kullanacağınız uygulamalar için yüksek performans seçin. Yukarıda da söylediğim gibi ekran kartını boşuna yormayın. Basit oyunlar için güç tasarrufu seçeneğini seçebilirsiniz. Pille kullanırken şarzın bitme süresini uzatacaktır.

Not: Ekran kartı modeliniz eski ise control paneli ekranınızda güç ayarları gözükmeyebilir. Bu durumda ayarlar bölümüne tıklayarak gelişmiş görünüm seçeneğini seçmeniz gerekir.

Bu işlemler den sonra ekran kartınızdan tam performans alacaksınız. Amd ekran kartlarını varsayılan yapma işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“Amd Ekran Kartını Varsayılan Yapma” üzerine 6 yorum

 1. musa dedi ki:

  reis bende ki 2 ekran kartı da amd nin dediklerini yapsam dahi yinede bilgisayar gidip güç tasarruflu ekran kartı ile açıyor çözemedim bir türlü varmı bi öneriniz

  1. yenibrk dedi ki:

   Biostan onboard ekran kartını kapatmayı denediniz mi ? sorunu çözebilir

   1. Musa dedi ki:

    Biostan denemedim ama aygıt yöneticisinden güç tasarruflu yu devre dışı bıraktığımda oyunları hiç açmıyor

    1. yenibrk dedi ki:

     biostan denemeni öneririm

 2. Meriç dedi ki:

  Merhaba, AMD Radeon için nasıl yapılır ayrıca bu işlem pili etkiler mi?

  1. yenibrk dedi ki:

   varsayılan yapıp amd ayarlarını zorlarsanız tabiki etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*