Sponsor Reklam

Android Telefondan Veri Kurtarma

yenibrk 05 Ara 2017 Mobil 8.791 views  0

Bu yazımda Andorid sistemli telefonlarda formatlanmış ve ya istemeden silinen verileri kurtarma yöntemini anlatacağım. Bu yöntemi kullanarak çoğu telefon içerisinden veri kurtarabildim. Denemeden sizlere anlatmıyorum. Bütün dosyalarınızı geri getirme garantiside yoktur. Bilgisayarla yüklenen bir den çok veri kurtarma programı vardır. Bunları telefon için denediğiniz zaman telefonu görmemektedir. Nedeni ise bilgisayara bağlanan telefonun Mtp ( Media Transfer Protocol) olarak bağlanmış olmasıdır. Mtp nin biraz daha açılımını yapacak olursak; Bu transfer modunu kullanan cihazlar kendi yazılımını bilgisayara yükler. 3.parti bir yazılım yüklenerek açıldığı için de bilgisayar bu cihazları disk olarak görmez ve içerisinde hiç bir tarama yapamayız.

Burada yapmanız gereken telefonu usb metodu ile bilgisayara bağlamak. Usb metodunu kullanarak bağlarsanız bilgisayar telefonu harici bir depolama cihazı olarak görür. Bunu yapabilmek için de telefonun usb ayıklama modu açmanız gerekir. Anladığınız gibi telefonu bilgisayara bağlamadan önce usb ayıklama modunu açacaksınız.

Android cihazınızı bir USB kablosuyla bir PC’ye bağlamadan önce, 7-Veri Kurtarma Yazılımı’nın Android cihazınızı ve içindeki SD kartı tanıyabilmesi için “USB Hata Ayıklama” özelliğini etkinleştirmeniz gerekir. Aşağıda bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Android Cihazda USB Hata Ayıklamasını Etkinleştirme

Bu işlem Android cihazınıza herhangi bi zarar vermez. Android cihazınızda “USB Hata Ayıklama” özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Android 4.2 veya daha yeni bir sürüm için: “Ayarlar” a girin “Telefon Hakkında” seçeneğini tıklayın> “Geliştirici modundasın” notu alıncaya kadar birkaç kez “Yapı numarası” na dokunun> “Ayarlar” a dönün> “Geliştirici seçenekleri” ne tıklayın> USB hata ayıklama yı etkin duruma getirin.

Android 3.0 ve 4.1 için:  “Geliştirici seçenekleri” > “Ayarlar” “USB hata ayıklama”

Android 2.3 veya önceki sürümü için: “Ayarlar”a girin> “Uygulamalar” ı tıklayın> “Geliştirme” yi tıklayın> “USB hata ayıklama” nı kontrol edin

Veri Kurtarma İşlemi

Usb hata ayıklamayı açık konuma getirdiyseniz , veri kurtarma işlemi adımlarına geçebilirsiniz. İhtiyacınız olan program “7-Data Recovery Suite” . Bilgisayar hard diskleri ve telefonlar için bu programı kullanıyorum. Googlede arama sonucu programı ve lisans anahtarını çok kolay bulabilirsiniz. Programın Free versiyonu sadece 1 gb dosya kurtarma ya izin verirken girdiğiniz lisans anahtarından sonra sınırsız sayıda dosya kurtarabilirsiniz. Kullanışı ve arayüzü çok kolaydır.  Programı kurup yükledikten sonra çalıştırın.

Ara yüzden Andorid Kurtar deyin. Burada Telefonuzun usb hata ayıklaması açık olduğundan emin olun uyarısı ve telefonun usb kablosunu bilgisayara bağlayın uyarısını alacaksınız.

Telefonu bilgisayar bağlayın ve bildirim ekranından bağlama metodunu usb olarak seçin. Eğer Usb seçeneği çıkmıyor ve sadece Mtp olarak bağlantı çıkıyorsa usb hata ayıklama kapalı konumdadır. Usb yi seçtikten sonra tamam deyin ve tekrar bildirim ekranını açarak usb bağla seçeneğini tıklayın. Bilgisayarın görmesi için telefonun resimdeki gibi olması gerekiyor. Eğer bir usb disk gibi gördüyse tamamdır. Sonraki diyebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda telefonunuzun içerisinde ki hafızaları göreceksiniz. Ben işlem yaparken sd card takılıydı. Sadece sd card içerisinde arama yapacaksanız formatı fat32 olur. Telefon belleğini arattıracaksınız fat16 ya da en üstteki seçeneği seçip sonraki diyeceksiniz. Telefon hafızalarına göre geçen süre değişebiliyor. Hard disklere ve usb belleklere göre daha yavaş sürüyor. İşlem bittikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi bekliyor.

Hepsini seçerek yada kurtarmak istediğiniz dosyaları seçerek kaydet derseniz. Belirttiğiniz konuma verileriniz yüklenecektir. İşlemler bu kadardır. Dışarıda telefonculara gidip yüklü paralar ödemenize gerek yok. Programla ilgili kafanıza takılan soruları yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“Android Telefondan Veri Kurtarma” üzerine 4 yorum

 1. bilgehan dedi ki:

  telefonuma başkasının selfi çubuğunu taktım kapandı .açınca da pini girdikten sonra şifreyi girdim.telefon açıldı ma şifreyi hatalı kabul ediyor. telefonumu yeniden nasıl açabilirim.

 2. İzzettin Gökalp dedi ki:

  Usb hatası veriyor, telefonu hiçbir şekilde görmüyor. MTP de açık, hata ayıklama modu da açık ancak yine telefonu görmüyor. Telefonum Casper Via-4M modelli, 8.00 android işletim sistemi var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. yenibrk dedi ki:

   googleye android driver yazıp samsungun sitesinden işletim sistemine uygun olan sürücüyü indirip yükleyin

   1. yunus dedi ki:

    ben indirdim ama hala mtp olarak gözüküyor samsung j8 2018 cihazım dahili olarak direk görse okuyacak program ama takılı değil diyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*