Bad Rabbit ( Kötü Tavşan ) Virüsü | Burak Yeni
e
sv

Bad Rabbit ( Kötü Tavşan ) Virüsü

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda son zamanlarda gündem konusu olan ve Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir tehlikeyi anlatacağım. Bilgisayar ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte çokça gördüğümüz fidye virüsü. Bu virüse bad rabbit yani kötü tavşan adı verilmiş. Neden kötü tavşan adı verildiğini daha sonra detaylı şekilde açıklayacağım. Bad Rabbit Virüsü; Bilgisayarınızda ki tüm belgelerinizi , resimlerinizi ve dosyalarınızı cryptlocker ile şifreleyen ve sizden dosyaların açılması için bitcoins karşılığında fidye isteyen tehlikeli bir virüstür. Genelde istedikleri fidye tl karşılığı 5-10 bin tl arasında olur. Daha öncede bu virüslerin benzerleri çıkmıştı , sahte e-posta larla sizi döküman indirttirip dosyalarınızı şifreliyordu. Bad Rabbit ilk olarak Ukranya ve Rusya ‘ da görülmüş ve bütün metro seferlerini etkilemişti. Bu olaylardan sonra son olarak önce Almanya sonra da Türkiye’de görülmeye başlanmıştır. Türkiye’de şu ana kadar 300 adet kullanıcıya temas etmiştir.

Bu virüsü diğerlerinden ayıran en dikkat çekici özellik ise belgelerinizi şifrelemekle kalmamak ve belgelere ulaşmak. Eğer banka bilgilerinizi yada kredi kartı bilgilerinizi bilgisayarda belgelerde saklıyorsanız bu bilgiler karşı tarafın eline geçmiş demektir. Bu yüzden de kötü tavşan denilmiştir. Orta çağ dönemlerinde bir inanışa göre köylüler hırsızlık yapmak için  ya da sevmedikleri insanların hasatlarına zarar vermek için tavşanları kullanırmış. Bu tavşanlar sevimli şekilde tarlalarda dolaşıp akşam hava karardığında ise kötü bir hal alıp ya hırsızlık yapar ya da köylülerin hasatlarına zarar verirlermiş. Bu virüsten nasıl korunacağınızı detaylı şekilde anlatacağım.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin bir sanal para türüdür. 1 bitcoinin şu anda Türk Lirası karşılığı 26 500 244 TL ‘dir. Dosyalarınızı geri almanın ne kadar masraflı olacağını siz düşünün. Bitcon ile ödeme yaptıktan sonra dosyalarınızın açılacağının garantiside bulunmamaktadır.

Nasıl Bulaşır ?

Bilgisayarınızda internette gezinirken flash player güncellemesi olarak karşınıza çıkmaktadır. Siz güncelleme işlemi başlat dediğiniz zaman size bir dosya indirtir ve bu dosyayı çalıştırdığınız an bilgisayarınız ele geçirilmiş olur. Diğer sahtekarlık yöntemlerine benziyor , önceden e-posta olarak gönderiliyordu çoğu şirketler durumu kontrol altına alıp yaygınlaşmasını önlemişti fakat bu virüs her an her yerde karşınıza çıkabilir. Şunu da unutmayın ki artık flash player uygulamasının sonu geldi. Tüm tarayıcılarda zaten otomatik olarak mevcut geliyor ve şu an zaten html5 sistemine geçilmiş durumda. Flash playerla hiç işiniz olmasın. Önceden tarayıcı üzerinden oynanan oyunlar flash player istiyordu fakat şimdi istemez. Ne olursa olsun yüklemeyin.

Bad Rabbit Virüsünden Nasıl Korunulur ?

Yeni bir virüs çıktığı andan itibaren güvenilir antivirüs yazılımları bu virüse karşı bir önlem alırlar ve kullanıcılara güncelleme sunarlar. Eğer lisanslı bir virüs programı kullanıyorsanız güncelleme otomatik olarak yüklenir ve size bilgi verilir. Siz o dosyayı indirdiğiniz andan itibaren yeni güncelleme sayesinde antivirüs programı tehdit olarak algılayacak ve direk bilgisayarınızdan kaldıracaktır. İllegal olarak bir antivirüs programı yüklediyseniz tetikte olun ve güncellemeleri el ile kontrol edin. Ancak bu şekilde virüsten korunabilirsiniz.  Bu konuda en çok kullanıcılarını düşünen Esed ‘dir. Eğer bir virüs programınız yoksa hemen lisansını almanızı öneririm.

Bir sonraki korunma yöntemi ise dosyalarınızın belli zaman aralıklarla harici bir diske yedeklemeniz ve yedekledikten sonra diskinizi bilgisayardan çıkarmanızdır. Eğer bir harici belleğiniz bilgisayara sürekli bağlı kalırsa virüs bulaştığı an diskinizdeki dosyalarıda etkiler.

Eğer bir kurum içerisinde dosyalarınızı ağ üzerinden paylaşıyorsanız ya bu paylaşımı kaldırın yada sadece okuma özelliği verin. Aksi takdirde kurum içinde kime bir virüs bulaşırsa ağ üzerinden sizin dosyalarıda kilitler.

İşletim sisteminizide sürekli güncel tutmanızda fayda var. Antivirüs programı o an virüsü görmemiş olsa bile Windows 10 ve 8 işletim sistemin içindeki Windows Defender müdahale edebilir.

Virüs Bulaştıktan Sonra Nasıl Kurtulunur ?

Virüsten kurtulmanız için bilgisayarınıza format atmanız yeterlidir. Fakat bu bir daha dosyalarınızı açamayacaksınız anlamına gelebilir. Eğer dosyalarınızın önceki sürümlerine ulaşabilirseniz dosyalarınızın şifrelenmemiş haline ulaşabilirsiniz. Bunun için bilgisayara yeniden sistem kurmadan önce herhangi bir dosyanıza sağ tıklayarak özellikler – önceki sürümler yolunu izleyebilirsiniz. Bunun içinde sistem geri yükleme açık olması gerekmektedir. Fakat son zamanlarda virüsü yollayanlar bunun farkına varmış ve önceki sürümleri kapatmaktadır. Eğer önemli belgeleriniz yoksa format atmanız en mantıklısı hiç uğraşıp kafa yormaya değmez. Kilitlenmiş dosyaların açılmasıyla ilgili 2-3 program üzerinde çalışıyorum eğer bir gelişme olursa bunu sizinle paylaşacağım.

Bad Rabbit Kötü Tavşan virüsüyle ilgili söyleyeceklerim bu kadardır. Eğer gelişmeler olur da çözümler ortaya çıkarsa direk paylaşacağım. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli