Bilgisayarda Silinmeyen Programları Kaldırma | Burak Yeni
e
sv

Bilgisayarda Silinmeyen Programları Kaldırma

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Program Ekle – Kaldırma bölümünden silemediğiniz programları ve dosyalarını detaylı olarak kaldırma işlemini anlatacağım. Her programda olmasa da çoğu program için karşınıza çıkan sorundur. Windows programı kaldırmak istediğiniz de hiç bir tepki vermeyebilir yada kaldırma işlemi yarısına kadar gelip hata ile sonuçlanabilir.

Bu gibi durumlar için bir kaç alternatif yöntem anlatacağım.  Bu yöntemleri sırayla uygulamaya çalışın.

Bilgisayarda Silinmeyen Programlar Nasıl Kaldırılır?

1.Yöntem

Programın kurulu olduğu dizindeki dosyaları tamamen silin. Bu dosyalar Program Files yada Program Files (x86) klasörlerinde bulunur. Yüklü olan dosyaları bulamıyorsanız, masaüstünde ki kısayola sağ tıklayarak “Özellikler- Dosya Konumunu Aç” diyebilirsiniz.

Dosyalar silindikten sonra program ekle / kaldırma bölümüne girerek kaldırmak istediğiniz programa çift tıklarsanız otomatik olarak silecektir. Eğer dosyaları silerken hata ile karşılaşıyorsanız 2. yada 3. yöntemi uygulayın.

2. Yöntem

Windows arama çubuğuna regedit yazarak kayıt defteri uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki yolu takip edin;

“HKey_Local_Machine\ Software\ Microsoft Windows\ CurrentVersion\ Uninstall”

Uninstal bölümünde silmek istediğiniz programın klasörünü sağ tıklayarak  sil deyin. Bu işlemden sonra program ekle / kaldıra girerek tekrardan kaldırma işlemini deneyin.

3. Yöntem

Bilgisayarı çalışan bir işletim sisteminden ( Live Cd)  boot edin. İnternette Win7 live ya da Win10 live şeklinde arama yaparsanız usb yada cd den çalışan iso dosyasını kolaylıkla bulabilirsiniz. İndireceğiniz iso dosyasını  cd’ye yazdırabilir , başlangıçta bootable menüden cd-dvd seçerek işletim sistemini başlatabilirsiniz.

Usb’ye boot edebilmek rufus programını kullanın.

1. Yöntemde uyguladığınız aynı işlemleri uygulayın. Bu yöntemle açılan bilgisayarda hiç bir dosya silinirken hata vermez. Açılmayan bilgisayarlar içinde en sağlam çözümdür.

3 yöntemide uyguladıktan sonra program ekle – kaldıra girerek programı silmeyi deneyin. Windows işletim sistemlerinde silinmeyen programları kaldırma işleminde uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli