Bilgisayarda Video Kesme (Kırpma) Nasıl Yapılır? | Burak Yeni
e
sv

Bilgisayarda Video Kesme (Kırpma) Nasıl Yapılır?

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgisayarınızdaki bir videoyu istediğiniz zaman aralıkları içerisinde kesme, kırpma işlemi yapabilirsiniz. Buna bağlı olarak 10 dakikalık bir videoyu 5 parçaya bölüp farklı projelerde de kullanabilirsiniz. Bu yazımda videoları istediğiniz zaman aralıkları içerisinde kesme işlemini anlatacağım.

Bu işlemi yaparken yardımcı bir programdan yararlanacağız. İnternette online video kesme adı altında birden çok site bulabilirsiniz. Bu siteler gerçekten de işini hakkıyla yapıyorlar. Öncelikle bu sitelere kesmek istediğiniz videoyu upload ediyorsunuz, kesme işlemini yaptıktan sonra tekrardan downlaod ediyorsunuz. Peki 4-5 gb’lık bir dosya boyutuna sahip videoyu düşünsenize. Upload hızı mı dayanır ? yoksa download hızımı ? bu yüzden büyük ve kapsamlı videolarınızda ki kesme işlemlerini bilgisayardan yapmak daha avantajlı.

Bilgisayarda Video Kesme İşlemi Nasıl Yapılır?

– Video kesme işlemi için kullanacağınız program, Boilsoft Video Splitter.

– Programın free versiyonunu yukarıda ki bağlantıdan indirebilirsiniz. Full versiyonuna ise, google da basit bir aramayla erişebilirsiniz. Programın en avantajlı taraflarından biri ise, kullanımı basit ve kolay bir arayüze sahip olmasıdır.

– Program açıldıktan sonra ilk önce, open bölümünden kesme işlemi yapacağınız videoyu seçin. Sol taraftaki arayüzde, videoyu oynatabilir ve ileri yada geri sararak kesmek istediğiniz bölümlerin zamanlamalarını yapabilirsiniz.

– Kesme işlemini yapacağınız bölüm, Split by Selection alanıdır. Burada iki bölme bulunur, Start ve End Time.

Start Time; Kesilecek videonun başlangıç yeridir. Saat, dakika, saniye ve ms den oluşur.

End Time; Kesilecek videonun bitiş yeridir.

Başlangıç ve bitiş ayarlarını yaptıktan sonra, Split now diyerek kayıt edeceğiniz videonun kayıt yerini ve dosya ismini seçebilirsiniz. Kayıt ekranında sizi iki seçenek karşılar. Bunlardan biri Drect Stream, diğeri ise Encode Mode.

Direct Stream; Bu bölümü seçerseniz videonun orjinal formatı neyse, tekrardan aynı formatta kayıt edilecektir. Mp4 bir videoyu kesmek istediğinizde kayıt edilirken uzantısı tekrardan mp4 olacaktır.

Encode Mode; Bu bölümde ise videonun formatını değiştirebilirsunuz. Mp4 olan bir videonuzu isterseniz kayıt sırasında avi,mpeg yada mp3 dosya türüne dönüştürebilirsiniz.

Bilgisayarda video kesme işlemi için uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz. Videolu anlatım sayfanın en altındadır.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli