Bilgisayardaki Donanımlar Nasıl Test Edilir? | Burak Yeni
e
sv

Bilgisayardaki Donanımlar Nasıl Test Edilir?

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgisayardaki her donanımın tek tek arıza ve sağlamlık tespitini yapabilecek programlar bulunmaktadır. Bu testler, bilgisayarda donanımsal bir hatadan şüphelendiğinizde yapılabilir. Aynı zamanda ikinci el bir bilgisayar alırken de kullanılır. Bilgisayar servislerinde de donanımsal hatalar bulunurken bu yöntemden faydalanılır.

Bilgisayarda sürekli mavi ekran hatası alıyorsanız, Kitlenme ve kasma gibi sorunlar varsa aşağıda anlatacağım yöntemi kullanarak donanımsal bir parçada sorun olup olmadığını bulabilirsiniz.

Arıza ve Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

Program, Passmark yazılım şirketi tarafından üretilen BurnInTest yazılımıdır. Resmi yayıncının web sitesine girdiğinizde, deneme sürümünü indirerek programa ulaşabilirsiniz.

Passmark BurnInTest Software İndir

Yukarıda programı indireceğiniz bağlantıyı paylaştım. İndirdiğiniz, setup dosyasını kurarak yükleme işlemini tamamlayın. Son sürümde arayüz tamamen kullanıcılara hitap etmektedir. Bilgisayarın başına hiç oturmamış biri ile, kullanıcı dostu ara yüzden faydalanarak testleri başlatabilir.

Gösterge panelinde standart olarak, cpu, 2d grafik, Disk, ses kartı, ram ve ağ kartı bulunur. Hiç bir ayar yapmazsanız, program sadece bu bileşenlerin testlerini yapacaktır.

Göstege panelinin alt tarafında bulunan donanımlar da isteğe bağlı olarak, + simgesine basılarak test bölümüne alınabilir. Eğer test için belirlediğiniz donanımlar bittiyse go butonuna basarak testi başlatın.

Program start verildikten sonra, bütün donanımlar aynı anda teste tabi tutulacaktır. Testin bitiş süresi, Yukarıdaki göstergede yer alacaktır. Test işlemi yapılırken bilgisayarınızda ısınma ve yavaşlama olacaktır. Bu yüzden bilgisayarı kullanıp daha da yormayın. Ekran testinden dolayı kısa sürekli ekranda gidip gelmeler olabilir ve disk testinden dolayı ise kitlenmeler yaşanabilir.

Not: Test yapılırken bilgisayardaki bütün programların kapalı olduğundan emin olun.

Test bittiği zaman, eğer hata yoksa her göstergenin altında Passed yazısını görürsünüz. Hata alan bir donanım varsa size Failed uyarısı verir.

Bir çok yerde bu teste, stres testide denir. Sonuçları yazdırabilir yada log, html dosyası olarak kayıt edebilirsiniz. Bu işlem %100 e yakın sonuç verir. Donanımlarınız bütün testlerden başarılı bir şekilde geçtiyse, içiniz rahat olsun bilgisayarınızdaki hatalar yazılımsal dır.

Bilgisayarınızdaki donanımların testlerini yapabileceğiniz işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli