Bilgisayardaki Programları ve Sürücüleri Kilitleme | Burak Yeni
e
sv

Bilgisayardaki Programları ve Sürücüleri Kilitleme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgisayarınızda kullandığınız ve kimsenin kurcalamasını istemediğiniz programları, oyunları yada disklerinizi kilitleyebilirsiniz. Ortak kullanılan bilgisayarlarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri, eve gelen misafir çocuklarının yada aile bireylerinin uygulamalarınızı kurcalaması ve ayarlarını bozmasıdır. Bu tür durumlar için exe dosyalarını kilitleme yazılımı geliştirilmiştir.

Aşağıda yazılımın kurulumu ve kullanımı hakkında detaylı bilgileri vereceğim.

Uygulamalar Nasıl Kilitlenir ?

Kullanacağınız programı aşağıda verdiğim linkten indirin.

RunBlock

İndirdiğiniz arşivin içerisinde ki klasörü bilgisayarınızda kimsenin bulamayacağı bir yere yada harici bir belleğe çıkartın. Dosyayı çıkarttıktan sonra içerisindeki “RunBlock.exe” uygulamasını çalıştırın.

Engellenmesini istediğiniz uygulamaları programın içerisine sürüklemeniz yeterli olacaktır. Menü çubuğundan sadece listedekileri engelle seçerseniz, seçtiğiniz programlar kilitlenecek ve açılmayacaktır. Önce ayarları kaydet daha sonra “Ayarlar” simgesine tıklayarak “Exploreri Yeniden Başlat” öğesine tıklayın.

Programın bir diğer güzelliği ise sürücüleri de kilitleyebiliyorsunuz. Bu özellik için programın ayarlar simgesine tıklayarak “Sürücü harflerini gizle-kilitle” seçeneğine tıklayın. Kilitlemek istediğiniz sürücünün harfini seçerek “Değişiklikleri Uygula” butonuna tıklayın.

Bu ayarlardan sonra engelli bir uygulamayı çalıştırdığınız zaman aşağıdaki uyarıyı alacaksınız. “Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle Bu işlem iptal edildi”

Programın ayarlarını iptal etmek için “Engellemeyi Kapat” diyerek ayarları kaydedin. Bu kadar işlevli ve kurulum gerektirmeyen yazılımı geliştiren ve dağıtan kişilere bağışı çok görmeyin. Ayarlar simgesine tıklayarak bağış yap diyerek kendilerine destek olabilirsiniz.

Programları ve uygulamaları kilitleme (şifreleme) işleminde uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • yusuf7 ay önce
 • iyi günler saadece listedekileri çalıştır dedim ve malum uygulama işlemi iptal etmek içşin açılmıyor ne yapa bilirim