Sponsor Reklam

Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma

yenibrk 26 May 2017 Bilgisayar  0

Bu yazımda masaüstü ve diz üstü bilgisayarlarınızı kablosuz modem olarak kullanma işlemini anlatacağım. Bu işlemin özelliği hiç bir program kullanmadan kablosuz bağlantı ayarlamaktır. Daha önceki yazımda Connectify hostspot programını kullanarak kablosuz internet oluşturmayı anlatmıştım. Bu işlemde hiç bir program kullanmadan cmd komut sistemini kullanacaz.

İnternette bazı arkadaşlar hem masaüstü bilgisayarı hemde diz üstü bilgisayarda kullanılacağını anlatıyorlar fakat önemli bir detayı vermeyi unutuyorlar. Masaüstü bilgisayarınızda wi-fi adaptörü takılı değilse kablosuz modem olarak kullanamazsınız.  Bu bilgiyi vermedikleri için kasalarında wi-fi adaptörü takılı olmayan kullanıcılar saatlerce kafa yoruyorlar ve yapamıyorlar.

Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma İşlemi Nasıl Yapılır 

Başlat menüsü arama kısmına “cmd” yazarak  ‘ ye sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırıyorsunuz.  Aşağıdaki kodun ağ adı yazan yeri kendinize göre düzenleyip daha sonra şifre yazan yere ise kullanacağınız şifreyi yazıyorsunuz.

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ağ-adı key=şifre

Bu işlemde kullanacağımız wifi adını ve şifreyi belirliyoruz daha sonra ;

netsh wlan start hostednetwork

yazarak kablosuz modemimizi hazır hale getiriyoruz. Artık bilgisayarın yerel ağ bağlantılarına bir de yeni oluşturulan bağlantı eklenmiş olacaktır. Bu işlemden sonra küçük bir ayar daha yapacaksınız.

Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları ayarlarına gelerek kullandığınız bağlantıya sağ tıklayarak özellikler diyerek paylaşım menüsüne gireceksiniz.  Kısayol olarak başlat- arama çubuğuna ncpa.cpl komutunu yazarsanız direk erişebileceksiniz.

En üstteki seçeneği aktif edip tamam diyeceksiniz. Eğer sabit ip varsa kaldırın. Bu işlemi hem kablolu hemde kablosuz bağlantıda yapabilirsiniz. Kablolu bağlantıda yaparken kablosuz internetiniz herhangi bir ağa bağlı olmasın. Artık telefon ve tabletiniz den bilgisayarınızın yaymış olduğu kablosuz internete ayarlamış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile bağlantı kurabilirsiniz.

Bilgisayar kapanana kadar yada uyku moduna geçene kadar kullanırsınız. Bilgisayarı kapatıp açtığınız da otomatik olarak bağlanırsınız. Bilgisayarın modem özelliğini kapatmak için tekrardan cmd komut sistemine aşağıdaki kodu girin.

netsh wlan stop hostednetwork

İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma” üzerine 5 yorum

 1. Kaan dedi ki:

  Süpersiniz işe yaradı , kendi internet hızımdan daha fazla hızlandı.

 2. Muh dedi ki:

  Merhaba Burak,
  Daha önce Hotspot olarak normal şekilde kullanıyordum. Ama bir defa internet kablosunu çıkarmam gerekti, daha sonra taktığımda Hotspot olarak kullanmak istediğim zaman şu hatayı veriyor :
  “the wireless local area network interface is powered down and doesnt support the requested operation”
  Netteki bütün önerilenleri yaptım ama sonuç aynı yardım edebilir misin

 3. deniz dedi ki:

  gerçekten işe yaradı o kadar boş video izlemekten sonra farketti keşke başta gelseydim eline sağlık

 4. ugur dedi ki:

  Kralsın yemin ederim

  1. AsLiOz dedi ki:

   teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*