Bilgisayarda Isınma ve Fan Sesi Sorunu | Burak Yeni
e
sv

Bilgisayarda Isınma ve Fan Sesi Sorunu

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgisayarlar kullanılan ortama ve zamana göre ısınma sorunları gösterebilir. Özellikle dışarıda ve iş yerlerinde kullanılan bilgisayarların temizlikleri yapılmazsa kısa sürede ısınma yaşanır. Bilgisayar işlemcisi belli bir ısıya kadar dayanıklılık gösterir. Aşırı ısınmalarda kendini korumaya almak amacıyla bilgisayarı kapatır ve soğuyana kadar açamazsınız.

Bilgisayar Neden Isınır ?

 • Zamanla kullandığınız bilgisayar fanının içerisine tozlar birikir ve dönüşünü engeller. Fan çalışmama ya da yavaş dönme noktasına geldiği zaman bilgisayar ısınmaya başlar.
 • İşlemcinin üzerindeki termal macun kurumuşsa ve işlevini yitirdiyse bilgisayar ısınmaya başlar.

Isınma yaşandığı zaman fan devir hızı artarak sesli çalışmaya başlayacaktır. Bu ses bir süre sonra işkenceye dönüşecek ve kendinizi bu yazıyı okurken bulacaksınız. Yukarıdaki iki maddeden de anlayacağınız üzere ısınma sorunu için iki adet yöntem uygulamak gerekiyor.

1- Fan Temizliği Nasıl Yapılır ?

* Bilgisayar kasalarında kasa kapağı açılarak kolaylıkla işlemci fanına ulaşılabilir.

* Notebooklar ise  tornavida ve açma seti yardımıyla sökülür. Youtube üzerinde her notebook modelinin sökülüp takılma videosu mevcuttur.

* Fan sökülerek kompresor yardımıyla hava üflenir. Eğer kompresor bulamıyorsanız fırça yardımıyla içerisindeki tozları temizleyin. Bir çok kişi saç kurutma makinesiyle bu işlemi yapmaktadır. Kurutma makinelerinden gelen az miktardaki sıcak hava içerideki tozları dışarı atmaya yeterli olmaz.

* Resimdeki hava kanallarını aynı şekilde temizleyin. Burayı temizlemek için mutlaka kompresör kullanın. Fan temizliği işleminden sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2- Termal Macun Nasıl Yenilenir ?

Termal Macun; İşlemci ve soğutucu arasında bulunan gümüş bir sıvıdır. Kalitesine göre 2 senede bir yenilenmesi gerekir. Bilgisayarcılar 5-10 liraya adı sanı duyulmamış adi markalar bulabilirsiniz. Bunlara para vermektense vatan bilgisayardan 30 liraya coller master yada xigmatek markaları tercih edebilirsiniz.

* Notebook fanı çıkartıldıktan sonra, işlemcinin üzerindeki soğutma demirleri sökülür.

* Burada iki adet macun sürülmüş yer görebilirsiniz. Büyük olan işlemci, daha küçük olan işlemci dir. Öncelikle üzerindeki macunu nemli bez ya da kulak çöpüyle iyice temizleyin.

* Temizleme işlemi bittikten sonra termal macunu nohut tanesi kadar işlemcinin beyaz metal kısmında dökün. Bir kartvizit yardımıyla yada macunu alırken yanında verilen spatula ile ince bir şekilde yayın. Zararlı bir madde değildir aşağılara yayılabilir. Fakat kesinlikle işlemci üzerine fazla sürmeyin.

Not: Ben bu işlemi yaparken resim fırçası kullanırım. Hem daha tasarruflu kullanır, hemde işlemcinin her yerini kapatabilirsiniz.

* Aynı işlemi ekran kartı üzerine de uygulayınız. Ekran kartları için termal macun yerine, termal ped kullanın. Çoğu ekran kartının macun sürülmesinden sonra ısınması bu yüzdendir. Termal macun ekran kartları için yetersizdir.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarın ısınması ve fan ses seviyesi normale dönecektir. Bu işlemleri bilgisayarda deneyiminiz yoksa yapmayınız. Notebook kasası sökülüp takılırken zarar verebilirsiniz.

Bilgisayarı soğutma işleminde uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli