Bilgisayarın OEM Bilgilerini Değiştirme | Burak Yeni
e
sv

Bilgisayarın OEM Bilgilerini Değiştirme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Oem bilgileri bilgisayarınızın markasını, modelini, üretici bilgileri ve web sitesine kadar olan bilgileri gösterir. Sıfır bir bilgisayar aldığınız zaman görmüşsünüzdür; sistem bilgilerine girdiğiniz zaman üreticinin adı ve logosu gözükür. Bunları değiştirmek istemezsiniz fakat bilgisayarı her hangi bir servise verdiğiniz zaman bir bakarsınız adamlar kendi reklamlarını logolarını sisteme girmiş. Bunu bütün bilgisayar tamircileri yapar.

Bu oem bilgilerini kendi istediğiniz gibi düzenleyebilir, isterseniz kendi logonuzu koyabilirsiniz. Eğer bilgisayar tamiri işi de yapıyorsanız bu özelliği mutlaka kullanın. Bu bilgileri değiştirmeyi bilmeyen kişi sistem bilgilerine her baktığında sizi hatırlar.

Oem bilgileri değiştirme işlemi için iki yöntem kullanabilirsiniz. Birinci yöntem aşağıda vereceğim ufak  bir program diğer bir yöntem ise regedit üzerinden değişiklik yapmak.  Aşağıda oem bilgilerinin yer aldığı örnek bir resim paylaşacağım.

Oem Bilgileri Nasıl Değiştirilir

1.Yöntem: Oem Configurator programını verdiğim linkten indirin. Program kurulum gerektirmeden çalışır ve ayarları direk kayıt defterine işler. Siz Oem info kısmında bilgileri doldurup save oem informations butonuna basacaksınız. Seçeceğiniz logo 125 x 125 pixels olsun ve dosya uzantısı bmp olsun. Hazırladığınız resmi paint yardımıyla “24 bit” bmp formatına kolay bir şekilde çevirebilirsiniz.

Extra Options bölümünde ise kullanıcı adı , işlemci ismini değiştirebilirsiniz. İşlemci modelini değiştirerek birilerini kandırabilirsiniz. Daha sonradan default ayarlara çevirebilirsiniz.

2.Yöntem: regedit kayıt defteri uygulamasını açarak HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ OEMInformation yolunu takip edin. Sağ taraftaki boş alanda sağ tıklayarak yeni – dize değeri seçin. Sırasıyla;

Logo; ( Logunun yüklü olduğu konumu yazın)
Manufacturer;
Model;
SupportHours;
SupportPhone;
SupportUrl; oluşturun ve içlerini doldurun.

İki yöntem için de ayarları yaptığınız zaman masaüstüne sağ tıklayarak bir kere yenile yapmanız gerekiyor. Yoksa değişiklikleri göstermeyebilir. Oem bilgilerini değiştirme işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • Muzaffer Fidan1 sene önce
 • sağol koçum eline yüreğine sağlık