BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir ? | Burak Yeni
e
sv

BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir ?

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

BIOS , bilgisayarın giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol eden ve sistemin açılmasını sağlayan, bilgisayar ilk açıldığında karşınıza çıkan yazılımdır.

Her anakart üreticisi zaman zaman bios güncellemesi yayınlar ve bios içerisinde yenilikler sunar. Bu güncellemer anakartın daha verimli performans göstermesi için yayınlanır.

Bios güncelleme yapmadan önce bios sürümünü ve güncelleme tarihini kontrol etmenizde fayda var. Yüklü olan biosun tarihinden sonra yeni bir sürüm yayınlanmamışsa yükleme yapmanıza gerek kalmaz. Eğer ileri tarihli güncellenmiş bir bios sürümü yayınlanmışsa güncelleme yapabilirsiniz.

Bios’un nasıl güncellendiğiyle ilgili bilgi vermeyeceğim. Her anakartın güncelleme şekli farklıdır. En doğru bilgiyi üretici web sitelerinden bulabilirsiniz.

Bios Sürümü ve Tarihi Nasıl Öğrenilir ? 

1.Yol

Windows arama çubuğuna cmd yazarak komut istemi programını çalıştırın. Aşağıda vereceğim komutu kopyalayarak , komut istemine yapıştırın.

wmic bios get name,serialnumber,version

Benim biosum A22 . Bios güncelleme yapabilmem için A22 den sonra çıkacak olan sürümleri beklemeliyim.

2. Yol

Windows arama çubuğuna “msinfo32” yazarak sistem bilgisi penceresini açın. Bu pencerede anakart ve bios ile ilgili bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

1.Yöntem de öğrendiğiniz bilgileri bu ekran da daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Benim bios daha yeni yayınlanmış bende geçenlerde güncelledim.

Bios sürümü , güncellenme tarihi öğrenmede kullanılacak yöntemler bu şekildedir. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli