Sponsor Reklam

Biosa Gömülü Lisans Anahtarını Bulma

yenibrk 29 Mar 2018 Bilgisayar  1

Bilgisayar üreticileri , Windows 8 ve sonrası bilgisayar için artık cihazın yanında kurulum cd si vermiyor ve lisans anahtarının yazılı olduğu etiketde yapıştırmıyorlar. Oem işletim sistemlerinin maliyeti daha ucuz olduğu için çoğu firma bunu tercih ediyor. Oem lisansı anakartın biosuna gömülü olan ve başka hiç bir bilgisayarda çalışmayan lisanslardır.

Bilgisayara format attıktan sonra eğer aynı sürüm bir işletim sistemi yüklediyseniz, işletim sistemi bios içindeki lisans anahtarını tanıyor ve otomatik olarak etkinleştiriyor. Bazı zamanlarda ise bu etkinleştirme çeşitli nedenlerden dolayı yapılamıyor ve sistem lisans anahtarını okumuyor. Bu gibi durumlarda lisans anahtarını manuel olarak girmek lazım. Aşağıda biosa gömülü lisans anahtarını öğrenme yöntemini anlatacağım.

Biosa Gömülü Lisans Anahtarı Nasıl Öğrenilir ?

Lisans anahtarını öğrenme işlemi için free olarak sunulan RWEeverything programını kullanacaksanız. Aşağıda indirme yapacağınız linkleri paylaşacağım.

32 Bit İşletim Sistemleri için  RWEeverything 

64 Bit İşletim Sistemleri için  RWEeverything 

Programı portable olarak paylaştım. Herhangi bir yükleme yapmadan, rar içerisindeki dosyayı masaüstüne çıkartarak çalıştırabilirsiniz.

Program arayüz ekranında önce “ACPI Tables” sekmesine, alt tarafta açılacak bölümden ise  “MSDM” sekmesine tıklayın. Ekranın en altında “Data” bölümünün yanında yazan bilgisayarınızın biosa gömülü olan lisans anahtarıdır.

Windows 8 Pro işletim sistemi bir bilgisayar aldıysanız , Windows 10 Pro kursanız bile lisans etkinleştirme yapacaktır. Biosa gömülü lisans anahtarı bulmada uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“Biosa Gömülü Lisans Anahtarını Bulma” üzerine 2 yorum

  1. serdar dedi ki:

    teşekkürler yeni bir oem işletim sistemi alsam nasıl kuracağım.

    1. yenibrk dedi ki:

      önceki lisans anahtarı anakart üzerinden silmen gerekir bu işlemi nasıl yapacağınızı daha sonra anlatacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*