Chrome Eklentileri İçe / Dışa Aktarma | Burak Yeni
e
sv

Chrome Eklentileri İçe / Dışa Aktarma

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Chrome eklentilerini bir çok kişi severek kullanıyor. Fakat bazı eklentiler bir süre sonra chrome mağazasından kaldırılıyor. Mağazadan kaldırılsa bile eklenti çalışmaya devam ediyor. Böyle bir durumda, var olan eklentinin yedeğini almak ya da başka bir bilgisayara yüklemek isteyebilirsiniz. Bunun için eklentileri önce dışarı sonra da içeri aktarma olayını anlatacağım.

Bu yöntemi uygulamadan önce chrome tarayıcınızın geliştirici modunu açmalısınız. Hem dışa aktarılacak bilgisayarda hem de içe aktarılacak bilgisayarda, tarayıcının geliştirici modu açık olmalıdır.

Chrome Geliştirici Modu Nasıl Açılır ?

Boş bir chrome sayfası açarak arama kısmına “chrome://extensions ” yazarak eklentiler sayfasını açın. Yukarıda sayfanın en sağında geliştirici modu butonunu açık konuma getirin. Getirdikten sonra dışarı ve içeri aktarmada kullanılacak özellikler açılacaktır.

Chrome Eklenti Dışarı Aktarma Nasıl Yapılır ?

Chrome tarayıcı üzerinden tekrardan eklentiler sayfasını (“chrome://extensions “) açın. Burada kullandığınız aktif yada pasif olan eklentilerinizi göreceksiniz. Dışarı aktarmak istediğiniz eklentinin Kimlik numarasını not alın. Kimlik numarası eklentinin alt bölümünde yazar.

Aşağıdaki yolu takip ederek eklentinin yüklü olduğu klasörü bulun.

“C:\Users\Kullanıcı\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions”

Not: Appdata bölümü gözükmüyorsa klasör seçenekleri / görünüm ayarlarından gizli klasör göster seçeneğini aktif edin.

Eklentilerin bulunduğu klasörden yukarıda not ettiğiniz kimlik numarası yazılı dosyanın içerisine girin. Burada versiyon yazılı dosyalar gözükecektir, V12 yada V14 gibi bu klasöründe içine girin ve klasör yolunu olduğu gibi kopyalayın.

Chrome eklentiler bölümüne tekrardan gelerek, yukarıda bulunan paket uzantısı butonuna tıklayın. Uzantı kök dizini bölümüne kopyaladığını klasör yolunu yapıştırın ve Paket Uzantısı bölümüne tıklayın.

Paket uzantısı yeni dosyalar oluşturdu uyarısı alırsanız işlemleri doğru yapmışsınızdır. Hata alırsanız klasör yolunu tekrardan kontrol edin. Bu işlemden sonra crx uzantılı bir dosya oluşturulmuş olacak. Bu dosyayı az önce girdiğiniz klasörün içerisinde bulabilirsiniz. Kimlik numarası yazılı dosyanın içerisinde olacaktır.

Burada pem dosyasıda oluşacaktır, onu boşverin. crx uzantılı dosyayı içe aktarma yapacağınız bilgisayara atabilir yada harici bir diskte saklayabilirsiniz. İçeri aktarma işlemini bu dosya üzerinden yapacaksınız.

Chrome Eklenti İçeri Aktarma Nasıl Yapılır ?

İçeri aktarma yapacağınız bilgisayarda chrome eklenti sayfasını açın. Yukarıda oluşturmuş olduğunuz crx dosyasını eklentiler sayfasında boş bir alana sürükleyerek bırakın. 2-3 saniye içerisinde sayfa size yeni bir uzantı ekleme uyarısı verecektir. Uzantı ekle butonuna bastığınız da eklenti yüklenecektir.

Not: Sürükle bırak yöntemi ile eklenti yükleyebilmek için geliştirici modu açık olmalıdır.

İstediğiniz gibi aktif yada pasif yapıp kullanabilirsiniz. Aynı eklentiyi birden çok bilgisayara yükleyebilirsiniz.

Chrome tarayıcısında eklentileri dışarı ve içeri aktarma işlemlerinde uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli