Cmd ile Kullanıcı Hesabı Oluşturma ve Silme | Burak Yeni
e
sv

Cmd ile Kullanıcı Hesabı Oluşturma ve Silme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Komut sistemi uygulamasını kullanarak windows’a yeni bir kullanıcı ekleyebilir, eklediğiniz hesaba yetki verebilir ve silebilirsiniz. Bunu neden cmd kullanarak yapalım diyebilirsiniz. Öyle bir zaman gelir ki kendinizi bu yazıyı okurken bulabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz kullanıcı hesabına giremeyebilir, Girdiğiniz hesapta denetim masası açılmayabilir ve bir çok ayar bozukluğundan hesaplar düzgün çalışmayabilir. Böyle durumlarda cmd ile yeni bir hesap oluşturup windowsu bu hesaptan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eğer sağlıklı çalışan bir windowsunuz varsa denetim masası – kullanıcı hesapları bölümünden hesaplarla ilgili bütün işlemleri yapabilirsiniz. Aşağıda anlatacağım yöntemi Windowsun bütün sürümlerinde kullanabilirsiniz.

Komut Sistemiyle Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur ?

Windows arama çubuğuna cmd yazarak; cmd’yi yönetici olarak çalıştırın. Arama sonuçlarında çıkmaz ise C:\Windows\System32 klasörü içerisinde yada görev yöneticisinden Dosya – Yeni görevi çalıştır diyerek yönetici olarak başlatabilirsiniz.

Yeni bir kullanıcı eklemek için aşağıdaki kodu uygulayın;

net user kullanıcıadı sifre /add

Eklediğiniz hesabı yönetici hesabına dönüştürmek için aşağıdaki kodu uygulayın;

net localgroup Administrators /add kullaniciadi

Var olan bir hesabı silmek için aşağıdaki kodu uygulayın.

net user kullanıcıadı /delete

Bu yöntemi uygulayabilmek için admin yetkilerine sahip olan bir kullanıcı hesabında bulunmamız gerekiyor. Eğer kullanıcı hesabınız hiç açılmıyorsa, önce administrator hesabı oluşturup daha sonra oluşturduğunuz admin hesabından giriş yaparak yukarıdaki kodları çalıştırmanız gerekir.

Cmd ile yönetici hesabı oluşturma ve silmede uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli