Cpanel ve Plesk Panelde Hotlink Koruması | Burak Yeni
e
sv

Cpanel ve Plesk Panelde Hotlink Koruması

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda Cpanel ve Plesk üzerinde hotlink koruması ayarlarını anlatacağım. Hotlink koruması; Sitenizde ki resim , müzik ve videoların başka sitelerde çalışmasını engelleme işlemidir. Korumayı aktif ettiğiniz zaman başka kullanıcılar sizin medya bağlantılarınızı kendi sitelerine ekledikleri zaman medyalar çalışmayacaktır.

Bu ne işimize yarayacak derseniz , sitenizin trafiğini ve bant genişliğini tüketmeyecek. Siteler medya bağlantılarını kullandıkları zaman o anki görüntülenmeye göre trafiğinizi düşürür ve sitenizin yavaşlamasına neden olur. Sizde hangi sitelerin bağlantılarınızı kullandığını göremezsiniz. Özellikle google görseller aracılığı ile sitenizdeki resimlere çok kolay ulaşılabilir vede bağlantılarınız alınabilir. Hotlink koruması burada devreye girer ve kopyalanan sitelerde resimlerinizin görüntülenmesine izin vermez.

Cpanel  Üzerinde Hotlink Koruması Ayarları ?

Cpanele giriş yaptıktan sonra security ayarları altında hotlink korumasını seçebilirsiniz. Eğer ingilizce bir panele sahipseniz securtiy altında hotlink protectionu seçmelisiniz.

Hotlink Korumasının yanında bulunan butona aktif et derseniz koruma siz iptal edene kadar aktif olacaktır. Öncesinde aktif etmeden önce ayarlara bir göz atalım.

Hotlink Url ayarlarının altında web sitenize bağlı url ler ve sub domainleriniz listelenecektir. Bu adreslerde resimleriniz görünecektir.  Eğer resimlerinizin belirli sitelerde görüntülenmesini istiyorsanız bu listeye o sitenin adresini ekleyin. Buradan önemli olan www olarak ve www olmadan yazacaksınız. Sub domainler varsa onlarıda ekleyeceksiniz.

Bir aşağıdaki ayarda ise dosya uzantılarını göreceksiniz. Buraya görüntülenmesini istemediğiniz medyaları ekleyip ve de çıkarabilirsiniz.

Plesk Üzerinde Hotlink Koruması Ayarları ?

Plesk panele giriş yaptıktan hotlink koruması ayarlarına tıklayarak ayarlar bölümüne ulaşılır. Bu ayarlar cpanelde ki gibi aynıdır. Yukarıda anlattığım ayarları buraya da uygulayabilirsiniz. Farklı bir ayar yoktur.

Cpanel ve Plesk üzerinde hotlink koruması ayarları bu şekildedir. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli