Disklerin Kullanım Süreleri ve Kalan Ömürlerini Öğrenme | Burak Yeni
e
sv

Disklerin Kullanım Süreleri ve Kalan Ömürlerini Öğrenme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Her sabit diskin kullanım süresi, diskin içerisine kaydedilir. Bu süre ve diskin sağlığına göre kalan ömürleri hesaplanır. Özellikle ikinci el bir disk alırken kontrol etmeniz gereken bir bilgidir. Sabit disklerin ömürleri, harici disklerin ömürlerine göre daha fazladır. 24 saat açık bir bilgisayarda çalışan bir diskle, günde 1-2 saat çalışan bilgisayardaki diskin ömrü aynı olamaz.

Disklerdeki bu bilgileri öğrenmenize yardımcı olan programlar vardır. Bu programlardan en çok kullanılan ve en kolay kullanıma sahip olan Hdd Sentinel’dir. Disklere ait bu bilgiler kolay kolay değiştirilmez ya da silinmez. Değiştirilse bile elektronik cihazlarla yapılabilir.

Sabit Disklerin Kullanım Süreleri ve Kalan Ömürleri Nasıl Öğrenilir ?

Aşağıda verdiğim linkten Hdd Sentinel programını indirin.

Hdd Sentinel

Programın kurulumunu çalıştırın ve yüklenmesini bekleyin. Yükleme bittikten sonra otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. Masaüstünde ki kısayoldan da programı çalıştırabilirsiniz.

Öncelikle default olarak ingilizce olan dili türkçe olarak değiştirin. Bu değişikliği yapmak içim; ” Configuration – Prefences – Language” seçeneğini Türkçe olarak değiştirin.

Programın sol bölümünde cihazınıza takılı diskler görüntülenecektir. Hakkında bilgi almak istediğiniz diskin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu bölümde diskin sıcaklığını da görebilirsiniz.

Genel Bakış bölümünde; Performans ve Sağlık bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Eğer diskte bad sector yada zayıf  sectorler bulunursa performans ve sağlık düşük gösterilir. Alt bölümdeki yeşil alanda ise diskteki problemler yazılı olarak anlatılır. Bu olayın en güzel yanı hiç bir tarama yada test yapmadan disk otomatik olarak bu bilgileri verir. Bu bilgiler %90 oranında doğrudur.

En alt bölümde ise diskin çalıştığı zaman ve tahmini kalan ömrü gösterilir. Eğer diskte bad sector bulunmuyorsa, performans ve sağlıkta azalma yoksa kalan ömür 1000 günden fazla gösterilir.

Çoğu ikinci el disk satan kişiler, diskleri hd tune ile hızlı tarama yaparak; yavaş tarama yapılmış gibi resimler atmaktadır. Aynı zamanda hızlı tarama da bad sector bile bulunsa üzerinde düzeltmeler yapmaktadır. Satıcı kişiden diski hdd sentinel ile görüntülemesini isteyin. Bu sayede diskteki zayıflamış sektörleri bile görebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa disk alırken bu testi bizzat siz yapın.

Disklerin çalıştıkları zamanı ve kalan ömürlerini öğrenme de uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

 


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli