Diskteki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme | Burak Yeni
e
sv

Diskteki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgisayarınızdaki dosyaları geri dönüşüm kutusundan sildiğiniz zaman tamamen silinmez. Dosya kurtarma programlarıyla silinen veriler geri getirilebilir. Eğer silinen dosyanın üzerine veri yazılmadıysa 2-3 sene önceki dosyalarınız bile geri getirilebilir. Daha önceki yazılarımda veri kurtarma programlarıyla ilgili bilgi verip, sildiğiniz dosyaları kurtarma yöntemini anlatmıştım.

Her zaman bu kurtarma işlemi lehinize işlemeyebilir. Sattığınız yada birine hediye ettiğiniz bilgisayardaki dosyalar, başkalarının eline geçebilir. Bu bütün diskler için geçerlidir. Flash disk, harici diskleriniz ve bilgisayarınızdaki dahili diskler bu grubun içerisindedir.

Diskinizin içerisinde önemli fotoğraflar, dosyalar, sitelere giriş bilgilerinizin yer aldığı bir çok doküman olabilir. Siz diski formatlayıp, biçimlendirseniz bile diske sahip olan kişi recuva gibi geri getirme programları sayesinde daha önce kullandığınız bütün dosyalara ulaşır. Aşağıda, disk içerisindeki verileri kalıcı olarak silme yöntemlerini anlatacağım.

Disk İçerisindeki Verileri Tamamen Yok Etme Yöntemleri

1- Windows Komut İstemi Yardımcısını Kullanarak Silme

En basit kalıntı temizleme yöntemlerinden biridir. Cipher komutu sayesinde diskteki belirlediğiniz bölüme saatler içerisinde veriler yazılır. Bu bölümdeki dosyalar, daha sonra hiç bir şekilde kurtarılamayacak duruma getirilir. İlerleme durumunu göremeyeceğiniz gibi komut çalışırken de bilgisayarda hiç bir işlem yapamazsınız.

Windows arama çubuğuna cmd yazarak komut istemini yönetici olarak çalıştırın. Komut satırına aşağıdaki kodu yazarak çalıştırın.

cipher /w:C

C harfi yerine, diskinizin aldığı bölüm harfini yazın. Diskinizde birden fazla bölüm varsa, her bölüm için bu komutu çalıştırmanız gerekir.

2- Revo Uninstaller İle Temizleme

Revo uninstaller pro sürümünü kullanarak diskinizdeki kanıtları yok edebilirsiniz. Revonun Normal sürümünde bu özellik bulunmamaktadır. Programın araçlar bölümüne girerek “Kanıt Yok Edici” menüsüne tıklayın. Kanıtları yok edeceğiniz diskleri seçtikten sonra uygula butonuna tıklayın.

Görsel olarak kalan zamanı görebileceğiniz bir ekran açılacaktır. Komut sisteminden daha iyi olan özelliği de budur. Aynı şekilde revoda, diskteki silinen dosyaların üzerine veri yazar ve kurtarılmasını engeller.

3- Aomei Partition İle Diski Tamamen Temizleme

En sağlam ve kesin olan yöntem aomei partition ile diskteki verileri temizlemektir. Aomei diskteki verileri temizlerken, silinen verilen üzerine kaç kere veri yazılacağını size sorar. 1 seçerseniz, yukarıdaki yöntemlerle aynı şekilde temizlemiş olacaksınız. 2 yada daha fazla seçeneği seçerseniz diskinizdeki silinen dosyalara nasa bile ulaşamaz.

Önce temizlemek istediğiniz diski seçin ve üzerine sağ tıklayarak disteki verileri temizleme seçeneğini seçin. Sol alt bölümdeki verileri temizleme seçeneğini de kullanabilirsiniz. Verilerin üzerine yazılma sayısını seçtikten sonra tamam diyerek, programın en üst menüsündeki uygula bölümüne tıklayın.

Not: 2 yada daha üzeri bir sayı seçerseniz, temizleme işlemi günler sürebilir.

Yukarıdaki üç yöntemi de uygulayarak aynı sonucu alırsınız. Bu işlemi, ikinci el aldığınız bilgisayarlar ve diskler içinde uygulamanız yararınıza olur. Diskteki verileri tamamen yok etme işleminde uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli