Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme | Burak Yeni
e
sv

Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda ekran kartının gelişmiş özelliklerine bakmayı anlatacağım. Ekran Kartı; Bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan en önemli donanımlardan biridir. Ekran kartı modeli ve boyutuna program yüklemeden bir çok yerden bakabilirsiniz. Fakat kaç bit olduğuna yardımcı bir program kurmadan bakılmaz. Oyunlar da en çok aranan özellik ekran kartının kaç bit olduğudur. Çoğu kullanıcıda ekran kartının bitine bakmayı bilmez. İnternette model numarasından araştırma yaparak özelliklerine bakar ve her yerde farklı şeyler söylenir.

Bu anlatımdan sonra ekran kartınızın kaç bit olduğunu öğreneceksiniz. Ayrıca bütün gelişmiş özelliklerine tek bir pencereden bakıp ekran kartının sıcaklığına ve fanın dönme hızına kadar kontrol edebileceksiniz.

Ekran Kartı Özellikleri Nerden Öğrenilir ? 

Aşağıda verdiğim linkten Gpu-z programını bilgisayara indirin.

TechPowerUp GPU-Z 

İnen yükleme dosyasını bilgisayara yükleyin. Daha sonra masaüstüne gelen kısayolu çalıştırın ve birlikte inceleyelim.

Program 4 sekmeden oluşmaktadır. Model ve hız bilgilerine bakacağınız bölüm ilk açılan sayfadaki graphic cards bölümüdür. Direk karşınıza çıkan değerler sizi yanıltabilir. Programın en altından seçme bölümünden kullandığınız ekran kartınızı seçin. Burada onboard intel ve harici ekran kartlarınız gözükür ( AMD & NVDIA)

Bakacağınız ilk yer Name bölümü ; Burada ekran kartınızın model numarasını öğrenebilirsiniz. Memory Size kısmında ise bellek boyutunu öğrenirsiniz. Bus Width ise ekran kartının kaç bit olduğunu gösterir. Çoğu kullanıcı bunu inkar edip o işletim sisteminin kaç bit olduğunu gösterir dese de ne yazık ki 128 bit işletim sistemi henüz çıkmadı. Graphics Card bölümünde en önemli üç yere baktıysanız ekran kartınız hakkında az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Programda Sensors sekmesi ekran kartının işlemcisi ve fan ile ilgili bilgileri göreceğiniz yerdir. Burada fanın dönüş hızını ekran kartının sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartının özelliklerine bakabilmek için yapacağınız işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli