Ekran Kartı Sürücüsünü Tamamen Kaldırma | Burak Yeni
e
sv

Ekran Kartı Sürücüsünü Tamamen Kaldırma

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgisayarınızda ki ekran kartını çıkarttığınız zaman ya da değiştirmek istediğiniz vakit bir önce ki ekran kartının sürücülerini kaldırmanız gerekir. Genellikle bu işlemi program ekle ve kaldır dan ilgili sürücünün yazılımını kaldırarak yaparsınız. Ekran kartı sürücüleri, windowsun bir çok klasörüne ve kayıt defterine bir çok kalıntı bırakır. Bu kalıntılar, kaldırılan yazılım ile silinmez ve bilgisayarınızı formatlayana kadar diskinizde yer kaplar.

Bu nedenle yeni bir ekran kartı sürücüsü tanıtmak istediğiniz de kurulum hataları ile karşılaşabilir ya da kullanım esnasında mavi ekran hataları alabilirsiniz. Aşağıda kullanacağınız ücretsiz bir kaldırma programı ile, sürücüleri bilgisayardan tamamen kaldırma işlemini anlatacağım.

Ekran Kartı Sürücülerini Tamamen Kaldırma 

Aşağıdaki bağlantıdan ilgili programı indirerek, bilgisayarınıza kayıt edin.

DDU – Grafik Kartı Kaldırma Programı

Not: Programın daha verimli çalışabilmesi için, windowsu güvenli mod ile başlatın. Güvenli mod ile başlamayan bilgisayarlarda, windows bütün kalıntıların silinmesine izin vermeyebilir. Aşağıda Windowsu güvenli modda başlatmak için yapmanız gerekenleri anlattığım yazımın linkini paylaşacağım.

Windows’u Güvenli Modda Başlatma

1- İndirdiğiniz zipli dosyanın içerisinde çıkan kurulum dosyasını masa üstüne çıkartın ve çalıştırın.

2- Programı yüklediğiniz konumdan, yönetici olarak çalıştırın.

3- Select Device Type bölümünden GPU ( Grafik İşleme Ünitesi’ni seçin )

4- Gpu Cihazını Seç bölümünden silmek istediğiniz ekran kartını seçin.

5- İlgili ayarları seçtikten sonra, programın en üst bölümündeki ” Temizledikten Sonra Yeniden Başlat” butonuna tıklayın.

Bu işlemden sonra yaklaşık 5 dakika içerisinde program, windowsa yüklenmiş olan sürücüyü tamamen kalıntılarına kadar temizleyecektir. Temizleme işlemi bittikten sonra windows yeniden başlayacaktır.

Ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırma işleminde uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli