Sponsor Reklam

Fat32 Diski NTFS ‘ye Çevirme (Formatlamadan)

yenibrk 21 Kas 2018 Bilgisayar 344 views  0

Disklerin dosya sistemleri arasında geçiş yapmayı daha önceki yazılarımda anlatmıştım. Bu yazımda ise fat32 diskleri herhangi bir biçimlendirme işlemi yapmadan ntfs dosya sistemine çevirme işlemini anlatacağım. Diskiniz zaten boşsa hiç burada ki yöntemle uğraşmayıp, disk biçimlendirme aracını kullanarak dosya sistemini ntfs olarak değiştirebilirsiniz.

Diskinizin kapasitesi yüksek ve dosya yedekleme ile uğraşmak istemiyorsanız, formatlama yapmadan aşağıdaki yöntemi uygulayarak kolay bir şekilde dosya sisteminde değişiklik yapabilirsiniz.

Fat32 Disk NTFS Diske Nasıl Dönüştürülür ?

– Disk sisteminizin fat32 olduğundan emin olun. Diske sağ tıklayıp, özellikler diyerek dosya sistemini görebilirsiniz.

– Windows arama çubuğuna cmd yazarak komut sistemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırın. Arama bölümünde bulamazsanız C:Windows/System32 klasörü içerisinde cmd’yi bulabilirsiniz.

– Diskin aldığı harfi kontrol edin. Aşağıdaki kodu, komut satırına girerek entera basın.

Burada ki E: diskinizin aldığı harftir. Sizde farklı olabilir ( F,G,H,I) ;  Komutu uyguladıktan sonra Conversion complete yazısını görürseniz, diskinizin sistemi ntfs’ye çevrilmiş olacaktır.

Convert sırasında hata alırsanız diskin aldığı harfi kontrol ederek ve cmdyi yönetici olarak çalıştırıp tekrardan deneyin. Diskinizde fiziksel bir problem yoksa çevirme işlemini yapacaktır.

Fat32 diskleri ntfs disklere çevirme işleminde veri kaybı yaşanmazken, tam tersi olan ntfs diski fat32 ye çevirme işleminde veri kaybı yaşanır. Daha önceki yazımda bu işlemi nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatmıştım.

Ntfs Diski Fat32’ye Çevirme İşlemi

Disklerin dosya sistemlerini komut ile dönüştürme işleminde uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*