Formatlanmış Diskten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır | Burak Yeni
e
sv

Formatlanmış Diskten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Formatlanan yada biçimlendirilen diskten verileri kurtarmanız mümkündür. Bilgisayarınıza format atmak zorunda kaldınız ya da yanlış yüklediğiniz bir program ve ya çalıştırdığınız bir komut bilgisayarınıza bağlı olan diski sildi. İçerisinde de çok önemli verileriniz var. Diskinizi ya da bilgisayarınız herhangi bir servise götürmeden dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Dosya kurtarımı yapmadan önce disk aşağıdaki şartları taşıyor olmalıdır.

 • Disk’te mekanik bir arıza bulunmamalıdır.
 • Formatlanan Diskin üzerine kurtarmak istediğiniz dosyalara benzer isimler yazılmamalıdır.
 • Disk üzerinde çok sayıda bad sector olmamalıdır.

Geçen gün gpt diski mi mbr’a dönüştürürken program hata verdi ve 1 tb ‘lık diskim biçimlendi. Diski formatlamak zorunda kaldım ve aşağıda sizlerede anlatacağım yöntem sayesinde bütün dosyalarıma ulaşabildim. Bu işlemi ne zaman yapsam %80 başarı ile sonuçlanmıştır.

Formatlanan Disken Dosya Kurtarımı Nasıl Yapılır ?

Aşağıda vereceğim linkten “7-Data Recovery” programını indirip yükleyin.

7-Data Recovery

Not: Programın demo versiyonu ile sadece 1 gb veri kurtarımı yapabiliyorsunuz. Full versiyonunu internette bulabilirsiniz. Benim anlatımını yapacağım ve kullandığım sürüm v3.

Formatlanmış bir diskten veri kurtarımı yapacaksınız tamamen kurtar bölümünü seçmeniz gerekiyor. En başarılı sonucu bu bölümü seçerek alırsınız. Bir sonraki ekran da tarama yapacağınız diski seçeceksiniz. Diskin boyutuna ve bilgisayarınızın hızına göre tarama işlemi değişebiliyor. 500 Gb’lık bir bölümü yaklaşık tarama süresi 2 saat sürüyor. Tarama bittikten sonra programın sol menüsünde klasör düzeninde bütün dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

Benim taradığım flash disk yeni olduğu için çok az dosya gösterdi. Kendi sabit diskinizi yada sıklıkla kullandığınız harici bir diski tarattığınız zaman binlerce klasör ve dosya göreceksiniz. Kaydetmek istediğiniz klasörü yada dosyası seçerek sağ alt tarafta Kaydet > butonuna tıklayacaksınız. Dosyanın kaydedileceği konumu seçtikten sonra dosyalarınız oraya yüklenecektir.

Kurtacağınız çok eski video ve resimlerde bozukluklar olabiliyor. Yeni formatlanmış bir diskte nasıl bıraktıysanız boyutuna kadar o şekilde buluyorsunuz.

Taramanın Yarıda Kalıp İlerlememesi Sorunu

Disk taraması yaparken tarama bir yerden sonra ilerlemiyor ve tıkanıyorsa, diskiniz içerisinde ya mekanik bir arıza yada bad sector vardır. Program bu yerleri geçemiyordur. Bu durumda yapmanız gereken diski parçalara bölüp her bir parçayı tek tek tarattırmaktır. 500 Gb ‘ lık bir hdd’yi 2 bölüme ya da 3 bölüme bölüp deneyebilirsiniz.

Disk bölme işlemi hakkında bilginiz yoksa aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Windows Disk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır

Yukarıda anlatılan yöntemleri windows’un bütün sürümlerinde uygulayabilirsiniz. Her denememde başarılı sonuç alıyorum. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli