Gmail Engellenmiş Dosya Nasıl İndirilir | Burak Yeni
e
sv

Gmail Engellenmiş Dosya Nasıl İndirilir

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Gmail üzerinden gönderdiğiniz yada aldığınız mailler de bulunan ekler, zamanla gmail’in güvenlik engeline takılır. Bir süre sonra eki indiremez ya da bir başkasına gönderemezsiniz. Gmail ekli dosya için şu uyarıyı verir ” Virüsten koruma uyarısı – 1 ek, virüs veya engellenmiş dosya içeriyor. Bu eki indirme devre dışı bırakıldı.”

Sizin için çok önemli bir dosya olabilir ve bunu sadece mail üzerinde saklamış da olabilirsiniz. Böyle bir güvenlik engeliyle karşılaştığınızda, ekteki dosyayı nasıl indirebileceğinizi detaylı olarak anlatacağım.

Gmail’de Engellenmiş Dosyaları İndirme Yöntemi 

Gmail den mail hesabınıza girerek, eki bulunan maili açın. Mailin sağ üst tarafında bulunan dikey üç nokta butonuna basarak “Orjinali Göster” seçeneğine tıklayın.

Orjinal iletinin bulunduğu bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada gönderdiğiniz mail ile ilgili bilgiler bulunur. Altta bulunan Orjinal iletiyi indir butonuna basarak ekli dosyayı indirin. İnen dosyanın adı “original_msg.txt” olacaktır.

İnen txt uzantılı dosya sizin ekli dosyanız değil, ekli dosyanızı indirebilmeniz için gerekli olan dosyadır. Txt uzantılı olan dosyanın uzantısını “.eml” olarak değiştirin. Yeni dosyanın adı şu şekilde olacaktır. “original_msg.eml” ; bu işlemi yapabilmeniz için, “bilinen dosya uzantılarını gizle” bölümü pasif olmalıdır. Aşağıda dosya uzantılarını nasıl açacağınızı anlatacağım.

Bilinen Dosya Uzantılarını Açma 

Windows üzerinden her hangi bir klasöre girerek sırasıyla; Görünüm – Seçenekler – Klasör ve Arama Seçeneklerini Değiştir. ayarlarına girin.

Görünüm butonuna tıklayarak; “Bilinen dosta türleri için uzantıları gizle” kutusundaki işareti kaldırıp pasif duruma getirin. Tamam diyerek sayfayı kapatabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz original_msg.txt dosyasını yeniden adlandır diyerek txt kısmını eml olarak değiştirin.

eml dosyasını açabilmek için windows 10’daki posta uygulamasını kullanabilirsiniz. Windows 8 ve ya daha alt sürümünü kullanıyorsanız outlook uygulaması kurulu olmak zorundadır. Posta uygulamasını kullanarak açtığınız dosya aşağıda resimdeki gibi gözükecektir. Bura da bulunan ekli dosyanıza sağ tıklayarak; kaydet diyebilirsiniz.

Gmail üzerinden engellenmiş dosyaları indirme işleminde uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • Mert3 sene önce
 • yaaa sennn bebeğimsinn