Sponsor Reklam

Hard Disk Bad Sector Onarma ve Düzeltme İşlemi

yenibrk 29 May 2017 Bilgisayar  0

Bu yazımda harddiskinizde oluşan bad sectorleri onarma işlemini anlatacağım. Bad sector harddisk içerisinde oluşan hatalı bölümlerdir. Dosya yazma işlemi bu bölümlere denk geldiği zaman bilgisayarınız ya kitlenir yada mavi ekran hatası alıp bilgisayarınız yeniden başlar. Eğer diskinizde birden fazla bad sector mevcut ise yeni bir hdd alın hiç uğraşmayın. Bad sector zamanla diğer bölümleride etkiler ve diskiniz kullanılamaz hale gelebilir. 2-3 tane bölümde hata varsa aşağıda anlatacağım yöntemi uygulayıp bad sector olan bölümleri kapatabilirsiniz.

Hatalı bölümler kapandığı zaman o bölümlere hiç bir şekilde dosya yazılamacayağı için bilgisayarınızda kilitlenme olmayacaktır ya da mavi ekran hatası alıp bilgisayarınız yeniden başlamayacaktır.

Harddisk Bad Sector Onarma ve Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bad sector düzeltme işlemi için öncelikle Hdd Genarator uygulamasını indirip bilgisayara yükleyin. Verdiğim linkten kolaylıkla indirip kurabilirsiniz.

Kurulan programı açalım ve aşağıda 1.işlemde siyah kutuda belirtiğim alana tıklayın. Buraya tıkladıktan sonra size bir uyarı gelecektir. Bu uyarıya No diyeceksiniz. Eğer yes derseniz bilgisayarınız yeniden başlar. 

2. işlemde ise diskinizi seçip üzerine iki defa tıklayacaksınız. tıkladıktan sonra size yeniden uyarılar verecektir iptal deyin ve son uyarıya da tamam deyin. Bundan sonra size komut sistemi uygulamasını açacaktır ve işlemlere ordan devam edeceksiniz.

Komut penceresinde 2 diyerek entera basacaksınız. Normal tarama ve düzeltme işlemi yapmayı seçmiş olacaksınız. Eğer 1 i seçerseniz sadece tarama yapar ve size diskinizdeki hatalı bölümleri gösterir. Daha sonra karşınıza gelecek ekranda 1 e tıklayıp entera basacaksınız bir kez daha sorarsa 1 e basacaksınız tekrardan.

Bundan sonra yapacağınız tek şey beklemek. Bu işlem yaklaşık 4-5 saat sürecektir. Eğer diskinizde bad sector mevcut ise bu bölümleri kapatacaktır. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“Hard Disk Bad Sector Onarma ve Düzeltme İşlemi” üzerine 13 yorum

 1. Ahmet dedi ki:

  Merhaba
  Uyguladım bekliyorum. Diskteki hatalar düzelir diye umuyorum.

  1. yenibrk dedi ki:

   tam tarama için programın full versiyonu bulman gerekebilir. Yoksa belli bir taramadan sonra lisans hatası alırsın

 2. Murat dedi ki:

  Disk sıfırlanıyormu acaba ? Ona göre yapıcamda

  1. yenibrk dedi ki:

   Hayır sıfırlanma olmuyor yapabilirsiniz

 3. Selçuk dedi ki:

  Bad sector olan veriler açılabilir hale geliyormu içerim de düğün videoları var ve Yarısı bad sector (bad files) olduğu için videolar açılmıyor bi program yardımcı olabilir mi görüntü silmeden

  1. yenibrk dedi ki:

   görüntü silinmez denemenizde fayda var

 4. yasin dedi ki:

  hocam merhaba benım baska notebook da a dısk error hatası verıyor hard dısk okuma hatası ama hard dısk sapa saglam bad sector yapmak ıstıyorum pc ye ama pc acılmıyo bıle usb yle acılmayan yanı acılır gıbı olup kapanan bılgısayara nasıl uygulayabılırım yardımcı olur musunuz ? maıl yasintogay97@gmail.com yardımcı olan olursa cok mutesekkır olurum

  1. yenibrk dedi ki:

   usb yada cd ile çalışan işletim sistemi ile çalıştır bilgisayarı. Hdd sentinel programıyla da bir bak diskin fiziksel ömrünü görebilirsin. İnternette win 10 live cd yada win7pe diye araştır bulursun.

 5. tolga dedi ki:

  Yener bey, bilgilendirme için teşkkürler. Peki bu işlemi yaptıktan sonra temiz kurulum nasıl yapabiliriz. Bu işlemden sonra format atılırsa hdd regenator ile yapılan düzeltmenin iptal olacağı söyleniyor

  1. yenibrk dedi ki:

   disk üzerinde yapılan değişiklikler disk üzerinde kalıcı olarak işletim sistemiyle alakası yoktur temiz kurulum yapabilirsiniz.

 6. yunus dedi ki:

  Merhaba bende uyguladı m işlem başladı
  size sormak istedigim şey bu işlemden sonra diski yeniden formatlarsam aynı hatalar yeniden ortaya çıkarmı
  yoksa kalıcı bir çözümmü

  1. ezqitek dedi ki:

   teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*