Harddisk Klonlama (Kopyalama) Nasıl Yapılır | Burak Yeni
e
sv

Harddisk Klonlama (Kopyalama) Nasıl Yapılır

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Klonlama, bir diskin içerisindeki tüm veriyi (işletim sistemi, yüklü programlar, kayıtlı veriler) başka bir diske olduğu gibi aktarma işlemidir. Bu yazımda diskler arasında klonlama (kopyalama) yapma işlemini anlatacağım. Zamandan tasarruf etmek için oldukça işe yarar bir yöntemdir.

Klonlama işleminde bir kaynak disk bir de klonlama yapılacak disk vardır. Kaynak disk; içerisinde verilerin bulunduğu, sistemin yüklü olduğu eski diskinizdir. Klon yapılacak disk ise; Yeni aldığınız içerisine veri kopyalama yapılmasını istediğiniz disk. Bunları karıştırmamaya dikkat edin. Aksi takdirde boş diski kaynak diskin üzerine yazıp bütün verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Ne Zaman Kullanılır ?

Yeni bir disk aldığınız zaman sıfırdan işletim sistemi ve programları kurmakla uğraşmak yerine; bir önceki diskinizi, yeni diskinize klonlama yapabilirsiniz. Bir işletmenize aynı model aldığınız bilgisayarlar içinde, her biriyle tek tek uğraşmak yerine tek bir bilgisayarı kurup, diğer bilgisayarların diskine kurulu olan diski klonlayabilirsiniz. Bunun gibi birden çok örnek verilebilir.

Klonlama oldukça hızlı bir işlemdir. 500 gb diski yaklaşık 10 dk içerisinde yeni diske kopyalayabilirsiniz. Klonlama işlemini yaptığınız bilgisayarın ram belleği yüksek olduğu zaman bu hız iki katına çıkmaktadır.

Diskler Arası Klonlama Nasıl Yapılır? 

Windows için en iyi klonlama aracı acronis programıdır. İnternette acronise kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Klonlama işlemi için size acronisin, media image boot ( yazdırılabilir kalıp) versiyonu lazımdır.

Acronis True İmage

Yukarıdaki bağlantıdan deneme sürümü indirip, deneme sürümü üzerinden media diski oluşturabilirsiniz yada internette Acronis Bootable İso diye arama yaptırarak iso dosyasını kolaylıkla bulabilirsiniz. İndirdiğiniz ya da oluşturduğunuz iso dosyasını cd yada flash diske yazdırmanız gerekmektedir. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda, cd yada usb bellek üzerinden boot etmeniz gerekiyor.

Klonlama Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Klonlama yapacağınız diskleri bilgisayara bağlayın. İki diskinde bağlı olduğundan emin olmak için biostan kontrol edin.
 • Disklerin boyutları birbirinden farklı olabilir yalnız; Boş diskinizin içerisindeki alan, Kaynak diskin içerisindeki veri boyutundan fazla olmalıdır.
 • Klonlama yapacağınız diski sıfırlayın, bu işlemi acronis içerisinden yapabilirsiniz.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve acronis ile boot edin. Programın başlangıç ekranında, en yukarıda ki başlatma seçeneğini seçin ve arayüz ekranının açılmasını bekleyin.

–  Klonlama aracına girmek için sol menüden, Tools & Utilities üzerine gelin ve sağ tarafa açılacak bölümden Utilities altındaki “Clone Disk” aracına tıklayın. Karşınıza açılacak pencereden “automatic” seçeneğini seçerek next deyin.

Burada bilgisayarınıza takılı olan diskler gözükecektir. İlk bölümde kaynak diskinizi seçmenizi isteyecektir. Kaynak disk; içerisinde veriniz bulunan ve boş diske kopyalama yapacak disktir. Kaynak diskinizi seçtikten sonra next diyebilirsiniz. Verilerinize zarar gelmemesi için yanlış diski seçmemeye özen gösterin.

İkinci bölümde ise; yeni diskinizi seçmeniz gerekiyor. Burada zaten başka disk seçemiyorsunuz. Kaynak disk pasif duruma geçiyor. Diski seçtikten sonra next diyebilirsiniz. Karşınıza bir uyarı gelerek; Diskin sıfırlanacağını ve içerisindeki bütün verilerin silineceğini söyleyecektir. Kabul ettikten sonra klonlama işlemi başlayacaktır.

Klonlama işlemi onayınız dan sonra başlayacaktır. Bilgisayarın performansına göre bu işlem değişiklik gösterecektir. Klonlama işlemi bittikten sonra başka bir şey yapmanız gerekmiyor. Klonlanan diski kullanmaya başlayabilirsiniz.

Disk klonlama işleminde uygulanacak adımlar bu kadardır. Acronis iso dosyasını bulmakta ya da oluşturmakta zorluk çekerseniz, iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • levent3 sene önce
 • Merhaba;
  Güzel çalışmalarınız için teşekkürler. Sorum şu: Henüz garanti süresi dolmamış bilgisayarımı servise vereceğim; ancak önce klonlayıp sonra dosyalarımı silerek göndermek istiyorum. Bunu, üstünde yasal windows kurulu olan çalışır durumdaki bir başka bilgisayara klonlamak mümkün mü? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar, saygılar.