Harici Belleklere Yazma Koruması | Burak Yeni
e
sv

Harici Belleklere Yazma Koruması

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Usb belleklerimizi yada Harici Disklerimizi artık çok kolay yazmaya kapalı hale getirip , virüslere ve tehditlere karşı koruyabiliyoruz. Disklerimizi bilgisayara takarken tedirgin oluyoruz yada takmak istemiyoruz.  Artık buna gerek yok.

Küçük bir yazılım ile , disklerimizin kontrolünü elimize alıyoruz. İstersek korumaya kapatıyoruz istersek korumaya açabiliyoruz. Bunun için Harici diskinizin yada Usb Belleğinizin dosya sistemi Ntfs olmalıdır. Henüz ntfs değilse mutlaka yedeklerini alıp Ntfs olarak biçimlendirin.

Nasıl Kullanırım ?

Öncelikle DriveProtect’in içinden çıkan NtfsDriver klasörünü usb belleğimizin ana dizinine atalım. çok küçük bir yazılım olduğu için yer kaplamayacaktır.

drive

Klasörün içinden DriveProtect.exe uygulamasını çalıştıralım.

driveprotectkullanimi

Burada öncelikle sağ üst köşedeki Tüm Sürücüleri Göster  tikini işaretleyelim.  Hedef Sürücü kısmında kilitleyeceğimiz diskimi seçelim.

Korumasız Klasör Oluştur Nedir ?

Korumasız klasör oluşturduğunuz zaman diskiniz kilitliyken  sizin belirlediğiniz bir klasör isminde klasör oluşturur ve istediğiniz gibi dosya yazıp silebilirsiniz yani bu ayrıcalıktır. Virüsler genelde ana dizine bulaştığı için klasörleri etkilemez sıklıkla bir bilgisayardan bir bilgisayara dosya taşıma işlemi yapıyorsanız  tiki işaretleyin ve bir isim verin örneğin korumasız diye. Korumasız adında bir klasör oluştuğunu göreceksiniz işlem sonunda.

Ayarları yaptıktan sonra korumayı aç derseniz bu işlem diskten diske değişiyor yaklaşık 15-20 sn sürüyor. Artık diskinize hiç bir şekilde korumayı kapat diyene kadar dosya atıp silemezsiniz. İsterseniz içerisinde 1m tane virüs olan bilgisayara sokun bellekleriniz bundan etkilenmeyecektir. Tekrar eski haline getirebilmek korumayı kapat demelisiniz.

Programla ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli