Sponsor Reklam

Hedef Yolu Çok Uzun Hatası ve Çözümü

yenibrk 27 Mar 2018 Bilgisayar  0

Harici bir diskten bilgisayara ya da bilgisayardan başka bir diske kopyalama işlemi yaparken ortaya çıkan hatadır. Dosya ve ya klasör isminin 260 karakteri aşmasından dolayı bu hatayı alabilirsiniz.  Windows işletim sistemlerinde dosya yolu ve dosya isminin uzunluğu toplam 260 karakter ile sınırlıdır. Kopyalama işlemi yaparken 260 karakteri üstü dosyalarda tam olarak şu hatayı alırsınız; “Dosya adı/adları hedef klasör için çok uzun oluyor. Dosya adını kısaltıp yeniden deneyebilir veya yolu daha kısa olan bir konuma deneyebilirsiniz.”

Hatanın geçici çözümü için hata veren klasörlerin isimlerini kısaltabilirsiniz. Bir diğer çözüm  ise ismi uzun dosyalarınızı arşiv dosyası haline getirerek kopyalama yapabilirsiniz.

Yukarıda anlatılanlar kalıcı bir çözüm yöntemi değildir. Kopyalama işlemi sürekli yapanlar için, bu işlerle uğraşmak eziyetten başka bir şey değil. Aşağıda regedit ( kayıt defteri düzenleycisi ) kullanarak kalıcı bir yöntem uygulayabilirsiniz.

Hedef Yolu Çok Uzun Hatasının Çözümü Nedir ?

Windows arama çubuğuna regedit yazın yada win+r çalıştır kısayolunu kullanarak regedit yazın. Kayıt defteri düzenleyecisinde aşağıdaki yolu takip edin;

Sağ tarafta LongPathsEnabled seçeneğine çift tıklayarak tıklayarak “0” olan değer verisini “1” olarak değiştirin.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bir daha bu hatayı almazsınız. Bu işlem hedef yolu çok uzun hatasının kalıcı çözümüdür. Bu işlem için kayıt defterinde yapacağınız değişiklikler bilgisayarınızın ayarlarına her hangi bir zarar vermez. Bu işlemlerle uğraşmak istemeyenler için hazır scripti aşağıda paylaşacağım. Çift tıklayarak çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Hedef Yolu Çok Uzun Hatası Reg Dosyası

Dosya yolu çok uzun hatasının çözümündeki işlemler bu kadardır. Bu hatanın çözümü Windows 10 / Windows 8 işletim sistemlerinde test edilmiştir. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“Hedef Yolu Çok Uzun Hatası ve Çözümü” üzerine 4 yorum

 1. Melih Şeker dedi ki:

  Windovs-10 kullanıyorum. Sizin tarif ettiğiniz gibi “LongPathsEnabled” değerini “1” yaptım, ama “ Dosya yolu regsitry değeri varsayılan yapılmadı. ? Daha sonrs Bilgisayarı kapatıp açtım ama yine sonuç değişmedi. Başka bir yöntem var ise ( Ki ben 75 yaşında birisiyim ve sizlere göre anlaşılan dünyaya biraz erken gelmişim. Bu nedenle mümkünse) yapacağım işin işlem sırasını belirterek bana yazar mısınız?

  1. yenibrk dedi ki:

   merhaba, sadece klasör ve dosya isimlerini yeniden adlandırarak kısa isimler vermeyi denediniz mi ?

 2. Melih Şeker dedi ki:

  Bunu denedim ama her zaman olmuyor.Benim isteğim (Tabii ki eğer mümkünse) dosya adı ne kadar uzun olursa olsun bunu yok sayıp kopyalama yapılabilmesidir.

 3. Mustafa Albay dedi ki:

  Merhaba.
  Bu çözüm, dosya isimlerinin karakter sayısını biraz artırmaya faydalı oldu ama karakter sayısını biraz daha artırınca yine aynı problemi çıkarıyor. Bu çözümün de kendine göre bir sınırı mı var? Mesela oradaki değer verisini 1 yerine 2 yaparsak ne olur acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*