Sponsor Reklam

HTTPS den HTTP ye Yönlendirme Nasıl Yapılır

yenibrk 05 Haz 2018 Web Tasarımı  0

Ssl sertifikalarına sahip web site adresleri https protokolünü kullanır. Https kullanan site sahipleri ssl sertifikalarını yenilemedikleri zaman ya da iptal ettirdiklerinde büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu sıkıntılar googleye indexlenmiş sayfalarda ve yazılarda ortaya çıkmaktadır. Google üzerinden sitenize ulaşmaya çalışanlar https linkerini açtıkları için, erişmek istedikleri sayfalara ulaşamazlar. Bu durumda ise büyük derecede hit kaybı yaşanır ve siteniz arama sonuçlarında alt sıralara doğru ilerler.

WordPress kullanıcıları daha önceden https’ye geçmek için eklentiler kullanabiliyorlardı. Ne yazık ki aynı durum httpye yönlendirme için mevcut değil. WordPress eklentilerini kullanarak http yönlendirmeleri yapamıyorsunuz, o yüzden ismi cismi bilinmedik eklentileri indirip boşuna zaman kaybetmeyin. Bu Yazının tam tersi olan Https’ye geçmek isteyenler aşağıdaki yazımı okuyabilirler.

WordPress SSL Ayarları ve Https Yönlendirme

Https’den Httpye Yönlendirme Nasıl Yapılır ?

Http’ye yönlendirme yapmanın tek yöntemi, sitenizin kök dizininde bulunan “.htaccess” dosyasında yapacağınız 301 yönlendirmesidir. Bu yönlendirmeyi yapmak için, .htaccess dosyasının içerisindeki kodları aşağıdaki gibi değiştirin;

Yukarıdaki kodu olduğu gibi kopyala ve yapıştır yaparsanız yönlendirme işlemi başlar. Eğer halen https sayfaları açılıyorsa, tarayıcınızın ön belleğini ve çerezleri silerek tekrar deneyin. Alternatif olarak aşağıdaki kodlarda işinizi görecektir.

Yukarıdaki kodu </IfModule> etiketinden önce uygulayın. Aynı durum aşağıdaki alternatif kod içinde geçerlidir.

Yukarıdaki değişiklikleri yapıp ta https hatası almaya devam ederseniz, sorun sunucunuzun .htaccess dosyasında yapılan değişikliklere izin vermemesidir. Bu durumu hosting firmasıyla konuşup çözebilirsiniz. Htpps’den http’ye yönlendirme işleminde uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“HTTPS den HTTP ye Yönlendirme Nasıl Yapılır” üzerine 1 yorum

  1. ertugrul dedi ki:

    çok teşekkürler bu internet alemindeki en bilgili kişisiniz ve en iyi yöntemleri paylaşıyorsunuz. Bir çok yeri gezdim sizi yöntem işe yaradı. Büyüksün BurakYeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*