Sponsor Reklam

İp Çakışması Sorunu Nasıl Çözülür

yenibrk 21 Oca 2019 İnternet 824 views  0

İp çakışması, bilgisayarınızda kullanılan ip adresinin başka bir cihazda kullanılmasından dolayı ortaya çıkan ve internet erişiminizi kesen bir hatadır. Modem den çıkan ip ‘nin bir den çok cihaza dağıtıldığı ortamlarda sıklıkla rastlanır. Kullandığınız ip, sabit bir ip olduğu zaman çakışma hatasını rutin bir şekilde alırsınız.

İp Çakışması Nasıl Düzeltilir

Otomatik ip alma adresiniz açıksa, modemden boşta olan yeni bir ip talep etmeniz gerekmektedir. Bunun için cmd, komut sistemini uygulamasını çalıştırarak aşağıdaki komutları uygulayın.

Relase komutu, kullanmış olduğunuz ip adresini bilgisayarınızdan boşa düşürecektir.

Renew komutu, modemden yeni bir ip talep etmek için kullanılır. Bu komuttan sonra modem, boşta olan bir ip adresini bilgisayarınıza tanımlar.

Bu işlemlerden sonra ip adresiniz, kullanılmayan bir ip ile değiştirilecek ve çakışma sorunu ortadan kalkacaktır. İp adresi eskisiyle aynı durumda olursa, bilgisayarı yeniden başlatınız. Eğer kullandığınız adres sabit bir ip adresi ise manuel olarak ip atamanız gerekecektir. Aşağıdaki yazımda, bu işlemi nasıl yapacağınız ile ilgili bilgileri paylaşmıştım.

İşletim Sistemlerinde Manuel IP ve DNS Tanımalama

İp çakışma sorununda uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*