iPhone Pil Sağlığı (Beta) Nasıl Kullanılır | Burak Yeni
user
e
sv

iPhone Pil Sağlığı (Beta) Nasıl Kullanılır

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

iOS 11.3 güncellemesi ile birlikte Apple, kullanıcılarına cihazların pil sağlık durumlarını kontrol etme ve güç yönetim özelliklerini devre dışı bırakma imkanını sunuyor. iPhone kullanıcıları yeni gelen bu özellik sayesinde kalan pil kullanım ömürlerini öğrenecekler. Aşağıda pil sağlığı ile ilgili bilgileri ve nasıl kullanılacağını detaylı olarak anlatacağım. Bu özellik pil sağlığı yanı sıra pilin değişip değiştirilmemesi gerektiğinide söyleyecektir.

Bu özelliği kullanabilmeniz için, “Ayarlar – Genel – Yazılım Güncellemesi” yaparak iOS 11.3 yükleyin. Cihazınız başladıktan sonra Pil Sağlığına;

Ayarlar – Pil – Pil Sağlığı Beta bölümünden ulaşabilirsiniz..

Pil sağlığı ekranında ilk göreceğiniz yer maksimum kapasite bölümüdür. Burası pilin kapasitesini gösterir. Telefonun tamamen şarj olduktan sonra bitme süresi burayla alakalıdır. Yeni alınan telefonların kapasitesi %100 olurken ilerleyen zamanlarda pillerin kimsayal yaşına göre düşebilir. Maksimum kapasite düşük olan pillerde günde bir kaç kere şarj etmeniz gerekebilir.

En Yüksek Performans Yeterliliği Nedir?

Pillerin sağlıkları azaldıkça performans yeterliliği ekranında size cihazınızın performansı hakkında bilgiler veren bölümdür. En yüksek performans ekranında aşağıdaki bilgilerle karşılaşabilirsiniz.

Performans Normal 

Pil durumu en yüksek performansı destekliyorsa ve performans yönetiminin yapılandırılması gerekmiyorsa ” Piliniz şu anda olması gereken en yüksek performansı destekliyor.” bilgisini alırsınız.

Performans Yönetimi Uygulandı  

Pil durumu yetersiz olduğu zaman performans yönetimi otomatik olarak devreye girer. Cihazın işlemci hızını ve arka planda çalışan uygulamalarını kısarak performans yönetimi uygular. Bu gibi durumlarda “Bu iPhone, pil gereken en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmeyen bir şekilde kapandı. Bunun yeniden olmasını engellemeye yardımcı olmak için performans yönetimi uygulandı.” mesajını görürsünüz. Yan taraftaki etkisizleşir yazısına tıklayarak performans yönetimini kapatabilirsiniz.

Telefon pilden dolayı aniden kapanıp açıldıktan sonra yeniden etkin olur.

Pil Sağlığı Durumu Bilinmiyor

Telefonunuza çakma pil taktırırsanız ya da pilde bozuk bir parça olduğu zaman iphone pil durumunu göremez ve “Bu iPhone pil sağlığı durumunu belirleyemiyor. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı pilinizin bakımını sağlayabilir.” mesajını alırsınız.

Eğer cihazınızı hiç bir servise götürüp pilini değiştirmediyseniz , cihazını en yakın yetkili servise götürüp durumu bildirmeniz gerekir.

Performans Yönetimi Özelliği Kapatıldı

Performans yönetimi özelliğini etkisizleştir yaparsanız “Bu iPhone, pil gereken en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmeyen bir şekilde kapandı. Performans yönetimi korumalarını elle etkisizleştirdiniz.” mesajını alırsınız.

Pil Sağlığı Azaldı

Pil sağlığı iyice azalmaya başladığı zaman”Pilinizin sağlığı önemli ölçüde azaldı. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı tam performans ve kapasite için pilinizi değiştirebilir.” mesajını alırsınız.

Bu gibi mesajda pilinizi değiştirmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır.

iOS pil uygulaması özelliği sayesinde şunu anladık ki, pil sağlığı telefonun sadece şarj süresini değil performansıda öncemli derecede etkiliyor. Pil sağlığı kötü olan cihazlarda beklenmedik kapanmalar olabiliyor. Cihazda şarj göstergesi %40 larda olup cihaz şarjdan dolayı kapanıyorsa bu bilgilere bakıp en yakın servise götürün.

iPhone larda pil sağlığı bilgileri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli