iPhone Sıfırlama / Restore Nasıl Yapılır | Burak Yeni
e
sv

iPhone Sıfırlama / Restore Nasıl Yapılır

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple cihazlarınızda sistemsel sorunlar yaşamaya başladığınız zaman cihazınızı sıfırlamak, formatlamak isteyebilirsiniz. Bu yazımda cihazınızın açılır durumdayken formatlama ve kullanılamaz durumdayken formatlama işlemini anlatacağım. İki işlemide yapmadan önce iphonemi bul özelliğini kapatmanız gerekir. Cihazınız sıfırlandıktan sonra etkinleştirme problemi yaşamamanız için mutlaka iphone’umu bul seçeneğini kapatın.

Iphone’umu Bul Nasıl Kapatılır ? 

Cihazınız açık durumdayken Ayarlar> iCloud> iPhone’umu Bul yolunu izleyerek Açık olan durumu Kapalı olarak değiştirin.

Cihazınız kapalı durumdayken internet üzerinden kapatmak için, www.icloud.com web sitesine giriş yaparak apple kullanıcı adı ve şifrenizi yazın. Karşınıza çıkan ilk ekranda iPhone’umu Bul seçeneğine tıklayarak kapalı konuma getirin.

Iphone Nasıl Sıfırlanır ?

Ayarlar > Genel > Sıfırla yolunu takip edin. Karşınıza sıfırlama seçenekleri çıkacaktır. Tüm ayarları sıfırla derseniz cihazınızın sadece ayarları sıfırlanır uygulamalar ve medya dosyalarınız etkilenmez. Tamamen fabrika ayarlarına döndürmek isterseniz “Tüm içerikleri ve Ayarları Sil” demeniz gerekir.

Bu işlemden sonra cihazınız yeniden başlayacak ve sıfırlanmış olarak açılacaktır. Bu işlemleri yaparken dikkatli olun, acele etmeyin yanlış seçeneğe dokunursanız bütün dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.

Açılmayan Cihazları iTunes Kullanarak Restore Etmek

Yukarıda anlattığım yöntem açılan, sağlıklı çalışan ve kullanılabilir olan cihazlar için geçerlidir. Şimdi ise şifresini unutup açamadığınız cihazlar ve brick olmuş (Apple logoda takılı kalan) hiç açılmayan cihazları itunes kullanarak restore etme yöntemini anlatacağım.

Bu işlem için olmazsa olmaz 3 maddeyi paylaşacağım;

1- Bu işlemi bilgisayardan yapacağınız için internet bulunmalıdır.

2- iTunes programını bilgisayarınıza yükleyin.

3- Data kablosu bulunması mecburidir. ( Data kablosunun bozuk , kırık olmadığından emin olun )

Bu üç maddeyide tamamladıysanız işlemlere başlayabilirsiniz. iTunes programını çalıştırın. Cihazınızı kurtarma modunda başlatın. Kurtarma Modunda başlatmak için cihazınızı bilgisayara bağlayın.

Kurtarma Modu Nasıl Açılır ?

-Telefon açıkken power tuşu ile birlikte home tuşuna basın.

-Ekran kapandıktan sonra elinizi power tuşundan çekin home tuşuna basmaya devam edin.

-Aşağıdaki ekran geldiği zaman elinizi home tuşundan çekebilirsiniz.

Bu işlemden sonra iTunes cihazınızı tanıyacak ve karşınıza güncelle ve geri yükle seçenekleri çıkartacaktır. Geri Yükle derseniz cihazınız fabrika ayarlarına dönecek ve bütün verileriniz silinecektir. Güncelle seçeneğini seçerseniz verileriniz silinmeden ios yeniden yüklenir. ( Bazı durumlarda güncelleme işlemi başarısız olabiliyor en garanti yöntem geri yükle yapmaktır)

Bu işlemden sonra iTunes yazılım indirmeye başlayacaktır. İnternet hızınıza indirme zamanı değişebilir. 10 dk dan sonra telefon kurtarma modundan çıkıp açılacaktır. Hiç bir şey yapmayın. İndirme işleminin bitmesini bekleyin , indirme bittikten sonra tekrar cihazınızı kurtarma moduna alın ve geri yükle yapın. iTunes bu sefer indirme işlemi yapmadan yazılımı yüklemeye başlayacaktır. Yazılım yüklendikten sonra cihazınız sıfırlanmış şekilde açılacaktır.

Not: Yazılım yükleme ekranında cihazınızın data kablosunu kesinlikle çekmeyin. Bu işlemleri yaparken şarzınız %50 üzerinde olsun. 

Bu işlemler ios sistemine sahip bütün cihazlarda denenmiştir. Hepsinde başarılı bir şekilde geri yükleme yapılmıştır. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli