ISS ve XAMPP Server’ı Aynı Anda Kullanmak | Burak Yeni
e
sv

ISS ve XAMPP Server’ı Aynı Anda Kullanmak

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda Iss ve Xampp server’ı aynı anda kullanabilme işlemini anlatacağım. Öncelikle iki serverda hangi işimize yarıyordu onu bir hatırlayalım;

Iss = İşletim sisteminizde asp ve aps.net uygulamarınızı ve sayfalarınızı çalıştırmaya yaran web sunucusudur.

Xampp = İşletim sisteminizde php sayfaları ve uygulamaları çalıştırmanızı sağlayan içerisinde php , mysql , apache server bulunduran web sunucusudur.

Bu iki sunucuyuda kurduğunuzda default olarak  80 portunu kullanır. Tarayıcıya localhost yazdığınız zaman çakışır ve sayfaları görüntüleyemezsiniz. Bu yüzden bir tanesinin portunun değiştirecez. Ben her zaman xampp serverın değiştiriyorum çünkü ; portu değiştirip servisi durdurup çalıştırdıktan sonra istediğim portta sayfalara erişebiliyorum. Iss ‘de ise port değişikliğinden kaynaklanan sunucu hataları yaşanıyor. O yüzden xamp server’ın portunu değiştireceksiniz.

Xampp Server Port Nasıl Değiştirilir ?

Xampp serverın port adresini değiştirmek için aşağıdaki yolu takip edin ;

“C:\xampp\apache\conf\httpd.conf “

Burada httpd.conf dosyasını not defteriyle açarak, düzenle ve bulu kullanarak listen 80 i aratalım. Bu 80 değerini 81 yada 82 yapın.

Port değişikliğini yaptıktan sonra apache serverı önce durdurup sonra tekrardan çalıştırmanız gerekecektir. Bu işlemi sağ altta xampp simgesine sağ tıklayarak apache serverın üzerine gelerek yapabilirsiniz.

Servisi çalıştırdığımız zaman tarayıcıdan adres satırına localhost:82 yazdığınız zaman xampp server üzerindeki sayfalarınızı görüntüleyebileceksiniz. sadece localhost yazdığınız zaman ise iss server üzerindeki asp sayfalarınızı görüntüleyeceksiniz. Böylelikle iki serverıda aynı anda çalıştırmış olacaksınız.

İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli