Masaüstü Dosyalarının .LNK Uzantısına Dönüşmesi | Burak Yeni
e
sv

Masaüstü Dosyalarının .LNK Uzantısına Dönüşmesi

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilgisayara yüklenen bir programdan sonra varsayılan ayarlar bozularak, masaüstündeki bütün programlar ve kısa yollar .lnk uzantısı alabilir. Lnk uzantısı bilinmeyen uzantı demektir. Bu uzantıyı alan uygulamaların varsayılan simgeleri değişir ve beyaz bir dosya simgesini alırlar. Çoğu kişi bu durumda virüs girmişcesine endişelenir ve internette ne kadar abuk subuk antivirüs ya da malware programı varsa indirip bilgisayarlarını taratırlar. Hiç biride çözüme ulaşamaz, çünkü bu sorun virüs den değil bilgisayarda son yapılan ayar değişikliğinden kaynaklanır.

Bu sorunla karşılaşan kullanıcıların önce sakin olmaları gerekir. Lnk hatasından dolayı hiç bir dosyanız silinmez ya da bozulmaz. Aşağıda böyle bir durumla karşılaşırsanız sorunu nasıl çözeceğinizi detaylı olarak anlatacağım.

Bozulan Dosyaların Uzantıları Nasıl Değiştirilir ?

– Windows + R çalıştır kısayolunu kullanarak ya da windowsun arama çubuğuna regedit yazarak kayıt defterini açın. Aşağıdaki yolu takip edin.

HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ FileExts \.lnk klasörünün altındaki “OpenWithList” in üzerine gelin. Sağ taraftaki; default harici bütün değerleri silin.

Windows xp , vista ya da 7 sürümlerini kullanıyorsanız; ekstra olarak .lnk klasörü altında gözükecek UserChoise klasörünü de silmeniz gerekecektir. Bu klasörü silerken hata alırsanız, klasöre sağ tıklayarak izinler deyin ve kendi kullanıcınıza tam yetki verip öyle silmeyi deneyin. Bu değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Masaüstü kısayolların uzantılarının düzeldiğini göreceksiniz.

Sistem Geri Yükleme Yaparak Düzeltme Yapmak 

Yukarıda ki yöntemi yapamadıysanız ya da işe yaramadıysa, en son çalışan ayarlara sistem geri yükleme yapmanız en sağlıklı yöntem olacaktır. Aşağıda sistem geri yüklemeyi nasıl yapacağınızı ilgili yazımda anlattım.

Windows’da Sistem Geri Yükleme

Bozulan Masaüstü dosyalarını düzeltme işleminde uygulanacak adımlar bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli