Multiboot Usb Nasıl Hazırlanır | Burak Yeni
e
sv

Multiboot Usb Nasıl Hazırlanır

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Multiboot usb, birden fazla işletim sistemini tek bir flash bellek üzerinden kurmanıza olanak sağlayan yöntemdir. Multiboot diskler üzerinden bütün windows sürümlerini orjinal haliyle kurabilir, Acronis gibi araçları aynı disk üzerinden çalıştırabilirsiniz. Bu işlem biraz zahmetli olsa da tamamen hazırlandığı zaman büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bilgisayar firmaları multiboot diskleri ücret karşılığı satmaktadır.

Aşağıda anlatacağım yöntem ile kendi multiboot kurulum diskinizi oluşturabileceksiniz. Aşağıdaki resimde kullanmış olduğum multibootun örnek resmini paylaşıyorum.

Multiboot Hazırlama Adımları 

İhtiyacınız Olanlar

Yukarıda verdiğim linkten Multiboot Ekipmanları dosyasını indirip, masaüstüne çıkartın. İlk olarak multiboot yazılımını usb diske yükleyeceksiniz. Boot klasörü içerisinde “MB_USB.EXE” uygulamasını çalıştırın. Multiboot yazmak istediğiniz usbyi, hedef sürücü listesinden seçin. Seçili sürücüyü biçimlendir işaretleyin. Dosya sistemi “NTFS” olmak zorundadır. Başlat butonuna tıklayarak işlemin bitmesini bekleyin. Kopyalama işlemi bittikten sonra Qemu butonuna basarak diskinizi test edebilirsiniz.

Flash belleğiniz içerisinden USBMENU dışındaki dosyaları silebilirsiniz, kalabalık etmesine gerek yok. Bütün işlemleri bu klasör içerisinde gerçekleştireceksiniz. Bootable listenizi düzenleyeceğiniz yer, USBMENU klasörü içerisinde “USBMENU.LST” dosyasıdır. Bu dosyanın içerisinde girerek, programın otomatik oluşturmuş olduğu başlıkları temizleyin.

title Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar ile başlayıp boot ile biten menüden sonraki listeyi, title Sistemi Yeniden Baslat menüsüne kadar silin.

Windows Kurulum Dosyaları Hazırlama

Bu bölüm biraz karışık gelebilir. Dikkatli okursanız ve adımları sırayla uygularsanız kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. İndirdiğiniz multiboot ekipmanları içerisinde Nt5 ve Nt6 klasörlerini göreceksiniz.

 • Nt5: Windows xp ve öncesi işletim sistemleri için kullanılır.
 • Nt6: Windows 7 ve sonrası işletim sistemleri için kullanılır.

NT6 Kullanım Şekli

Elinizde bulunan windows kurulum (iso) dosyanızın içerisindeki bütün dosyaları, Nt6 klasörü içerisinde NT6_ISO_ROOT dosyasının içine çıkartın.

Nt6Isosetup.exe uygulamasını yönetici olarak çalıştırın. Iso konum dosyasını oluştururken, oluşturacağınız dizine dikkat etmeniz gerekir. Başında mutlaka USBMENU\ olmalıdır. Windows 8 kurulum dosyası oluşturacaksınız USBMENU\ WIN8\WIN8.ISO olacak şekilde yapabilirsiniz.

İşlemi başlat diyerek dosyaların çıkartılmasını bekleyin. Bu işlem biraz sürmektedir. Çıkarma işlemi bittikten sonra dosyanız NT6 klasörü içerisinde oluşturulacaktır. USBMENU altındaki dosyanızı kopyala yaparak; flash disk içerisine girip, USBMENU klasörü içerisine yapıştırın. Programda dosya konumunu nasıl girdiyseniz aynı düzende klasörü atmanız gerekiyor.

Program aynı zamanda usbmenu listesine yapıştıracağınız kodları, oluşturduğu klasör içinde vericek. En üstteki kodu kopyalayarak; az önce temizleme yaptığınız “USBMENU.LST” dosyasını açın. Resimdeki gibi ilgili yere yapıştırın. Title bölümünü istediğiniz şekilde değiştirin. Örn; Windows 8 Kurulumu

Yaptığınız değişikliği kaydederek, bilgisayarı usb diskten başlatın ve oluşturduğunuz multiboot yüklemesini test edin. Eğer hata alırsanız; programın size verdiği kodlardan ikincisini uygulayarak işlemleri tekrarlayın.

Eğer Usbden çalışan windows kullanacaksanız yada acronis gibi programları da listeye eklemek istiyorsanız. Aşağıdaki kodun hedef yolunu ve başlığını değiştirebilirsiniz. Kullanacağınız araçlar iso olmak zorundadır.

# =========================================================================
title ACRONIS TRUE IMAGE PREMIUM 2014
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/Acronis_True_Image.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
# =========================================================================

Bu yöntemle hazırladığınız multiboot disklerden uefi olarak kurulum yapamazsınız. Uefi olarak ayrı disk kullanabilirsiniz.

Uefi Kurulum Diski Hazırlama

Nt5 içinde aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Multiboot usb hazırlama işleminde uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • YÜCEL11 ay önce
 • Bu kadar yetersiz bir anlatım görmedim…Detay sıfır usta öğretmek istemiyorsan yapma…

 • Mustafa273 sene önce
 • Hocam paylaşımlarını takip ediyorum başarılarının devamını dilerim.
  Bende multiboot kullanıyorum.
  Windowsları ekliyorum nt6 yla.
  Fakat bendeki araçlarda dlc boot 2016 var
  Ben bunun yeni versiyonu örneğin dlc boot 2017 eklemek istiyorum burada kendime kaynak kodu yapmasını bilmiyorum
  Nt6 daki gibi bu işlemi multibootuma entegre edebilirim
  Yardımcı olursan çok makbula geçecek