Odin İle Rom Yükleme | Burak Yeni
e
sv

Odin İle Rom Yükleme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda samsung telefonlara odin programını kullanarak stock rom yükleme işlemini anlatacağım. Stock Rom; cihaz üreticilerinin geliştirdiği,  kullanıcılara dağıttığı ve zamanla güncelleme yapıldığı romlardır. Orijinal bir telefon aldığınızda içinde stock rom bulunur. Telefonda ya da tabletinizde yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ya da güncelleme yapamıyorsanız rom yükleme yapabilirsiniz. Bu sayfada rootlu anlatımlar ve root yükleme işlemi anlatılmamaktadır. Rootlu cihaz kullanmanızı önermiyorum. Stock rom yükleme işlemine başlamadan önce bilgisayarınıza aşağıda vereceğim dosyaları indirin. Dosyaları birbirine karıştırmamak için hepsini tek bir klasöre yükleyin ya da kopyalayın.

Gerekli Yazılımlar

Samsung Usb Driver

Odin Programı

Samsung Stock Rom İndirme Yeri

Eğer Sammobiles üzerinden rom yavaş iniyorsa bir önceki yazılarımda nasıl hızlı bir şekilde indireceğinizi anlattım.

SamMobile’den Hızlı Firmware İndirme

Samsung Usb Driver ve Odin Kurulumu

Yazılımları indirdikten sonra önce samsung usb driverı bilgisayarınıza kurun. Kurulum bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve indirmiş olduğunuz odin programını rar içerisinden çıkartın ve çalıştırın. Odin kurulum istemez direk çalışır. Samsung romunu da indirdiyseniz telefonu bağlamadan önce telefonda bir kaç işlem yapacağız.

Telefonda Yapılacak İşlemler

Telefonu bilgisayara bağlayıp rom yüklemeden önce fabrika ayarlarına almanız gerekiyor. Telefonuz recovery moda alarak daha önceki romdan kalan bütün kalıntıları sileceksiniz.

Recovery Moda Giriş

Recovery moda giriş yapabilmek için telefonunuzu kapatın. Ses açma + Home + Güç tuşlarına hepsine birlikte basarak telefonunuzu açın. Açılış logosu görünür görünmez güç tuşundan elinizi çekin. Diğer tuşlara Recovery Mod ekranına gelene kadar kadar basın.

Recovery Mod ekranına giriş yaptıysanız yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda “Wipe Data/Factory Reset ” ve “Wipe Cache Partition” seçeneklerini seçiyorsunuz ve telefonunuzdaki tüm verilerinizi temizliyorsunuz. Daha sonra telefonu güç tuşuna basılı tutarak kapatacaksınız.

Download Moda Giriş

Telefonunuz kapalı konumdayken Ses kısma + Home + Güç tuşlarına birlikte basarak telefonu açın. Download mod ekranı gelene kadar elinizi tuşlardan çekmeyin. Aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecek.

İlk uyarı ekranında download moda giriş yapabilmeniz için seç açma tuşuna basın uyarısı verecektir. Bastıktan sonra andorid robotu ekrana gelecek ve bu ekranda telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Yukarıda verdiğim linklerden samsung usb driverı yüklediyseniz bilgisayarınız telefonu otomatik olarak tanıyacak ve gerekli sürücüleri bilgisayara kuracaktır. Eğer sürücüleri kurulmuyorsa samsung usb driverı yüklememişsinizdir.

Rom Atma İşlemi

Yukarıdaki adımları uyguladıysanız şimdi rom atma işlemine başlayabilirsiniz. Odin programını çalıştırın. Program arayüzünde ID:COM mavi yanıyorsa program telefonu tanımıştır. Option kısmından Auto Reboot ve F.Reset Time seçili durumda olsun. Files kısmında ise AP bölümüne bilgisayara indirmiş olduğunuz rom dosyasını gösterin.

Start denildikten sonra Message kısmından durumu kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken kesinlikle data kablosunu çıkartmayın aksi halde cihazınız brick olabilir.

Not: Rom atılırken belli bir yerden sonra ilerlemiyor ve failed hatası alıyorsanız cihazınızın şarz soketi arızalı demektir. En yakın teknik servise götürün.

Samsung cihazlara en basit şekilde rom atma işlemini anlattım. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • samsung2 sene önce
 • Sm-T520 ye atamıyorum içindeki sistem silindi rom atmak için odin onu tanımıyor
  ne yapmam lazım

 • emin3 sene önce
 • odin3 ile format atılır mı?

 • Nuri Taşar3 sene önce
 • merheba ben nuri bilgisayar Rom yüklemek istiyurum android tüm cihazlara destekli yazılım yüklemek istiyurum

 • Nuri4 sene önce
 • çok teşekür ederim sayenizde samsung tablete rom yükleyebildim