Oyunlarda Fps Değeri Nasıl Görülür | Burak Yeni
user
e
sv

Oyunlarda Fps Değeri Nasıl Görülür

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İnternette bir çok inceleme videosunda görmüşsünüzdür, oynanan oyunlarda sağ yada sol üst köşede fps değeri, cpu kullanımı, ram tüketimi gibi değerler görüntülenir. Bu yazımda sizlerinde oynadığınız oyunlarda, bu değerleri görebilmeniz için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Bu değerler oynadığınız oyunun kalitesini ve akıcılığını ayarlamanız için yardımcı olabilir. Değerlerden yola çıkarak oyunlardaki grafik ayarlarında değişiklikler yapıp, fps değerini ölçebilirsiniz.

Oyunlarda Fps Değeri Nasıl Görüntülenir ?

Windows işletim sistemlerinde bu değerleri göstermek için bir ayar mevcut değildir. Bununla ilgili bir çok program bulunsa da çoğu doğru değerleri vermemektedir. Sizlerin fps değerini görmek için kullanacağınız program, Msı Afterburner yazılımıdır. Aşağıdaki linkten, resmi web sitesi üzerinden indirme işlemini yapabilirsiniz.

MSI AFTERBURNER

Bu yazılım sadece msi anakart ve ekran kartları için değil, bütün sistemler için hazırlanmıştır. Kurulum ve kullanım işlemlerini detaylı olarak anlatacağım.

1- Zipli dosya olarak indirdiğiniz programı, masa üstüne çıkartın ve yükleme işlemine başlayın.

2- Kurulum ekranında, mutlaka Riva Tuner Statistic Server yazılımının yüklemesini işaretleyin. Aksi takdirde değerleri görüntüleyemezsiniz.

3- Kurulum işlemi bittikten sonra masa üstü kısayolundan, afterburner uygulamasını çalıştırın. Karşınıza Msi temalı ve üzerinde değerler olan bir program açılacaktır. Programın temasını değiştirebiliyorsunuz fakat burada göstereceklerim dışında hiç bir ayarda değişiklik yapmayınız. Afterburner programının asıl amacı, msi ekran kartlarının fan dönüş hızlarında değişiklik yapmak ve soğutma işlemleri için kullanılır. Resimde göstermiş olduğum, ayarlar simgesine tıklayın.

4- Afterburner ayarları penceresinden, izleme sekmesine tıklayın. Aşağıdaki pencereden izlemek istediğiniz değeri önce üzerine gelip iki defa tıklayın ve sol taraftaki ok işaretinin çıktığından emin olun. Daha sonra seçtiğiniz değerin ayarları bir alt sayfada gözükecektir. Buradan OSD’de göster (Bilgi Ekranı) kutucuğunu işaretleyip tamam deyin.

Not: Eğer seçmek istediğiniz değer aktif olmuyorsa, kullanmadığınız değerlerin yanındaki ok işaretini üzerine iki defa tıklayarak kaldırın.

Bu işlemlerden sonra oyuna girdiğiniz zaman, sol üst köşede seçmiş olduğunuz değerler görüntülenecektir. Oyunlarda fps, cpu, ram, sıcaklık gibi değerlerin gösterilmesi işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli