Sponsor Reklam

Bilgisayarı Zamanlı Kapatma İşlemi

yenibrk 12 May 2017 Bilgisayar  0

Bu yazımda cmd komut sistemini kullanarak bilgisayarı zamanlı kapatma işlemini anlatacağım. Bu işimize çok yarayan ve kullanışlı bir komuttur. Bilgisayarınızın 6 saat sonra otomatik kapanmasını istiyorsunuz ve bunu otomatik olmasını istiyorsunuz. İşte tam burada cmd ile uygulayacağımız komutlar bu isteğimizi yapacak.

Ne işime Yarayacak ?

İş yerinizde bir download işlemi yapıyorsunuz bitmesine 4 saat var ve 1 saat sonra mesainiz bitiyor.  Komutu vererek 5 saat sonra bilgisayarın kapanmasını istiyorsunuz ve bilgisayarınız aldığı komutla o saatte kapanmış oluyor. Daha bir çok yerde kullanabilirisiniz.

Zamanlı Kapatma Komutu

Bu işlem cmd yi kullanacağız. Bu kapatma işleminin başka yolları da vardır fakat en basiti cmd’dir. Windows+r tuşuna basarak çalıştıra cmd yazarak cmdyi başlatalım.

shutdown –s –t saniye  ( saniyeyi kendiniz yazıyorsunuz )

Örneğin 20 dk sonra kapanmasını istiyorsanız.

shutdown -s -t 1200 yazmanız yeterli olacak olacaktır. 1200 saniye = 20 dk bu hesaplamaları kolaylıkla yapabilirsiniz.

Saniye hesaplamak için her zaman 60 ile çarpıyoruz.  50 dk sonra kapanmasını istiyorsak 60*50=3000

shutdown -s -t 3000 yazdığımız zaman  bilgisayar 50 dk sonra kapanacaktır. Bildirim ekranında bir uyarı gelecektir. Resimde göründüğü gibi.

Not: Minimum 0  ve Maximum 315360000 arası sayı girebilirsiniz. Boş bırakma durumunda 30 saniye içerisinde kapanacaktır.

Zamanlı Kapatma işlemini iptal etmek

shutdown -a   komutunu yazarsak zamanlı kapatma işlemi iptal olacaktır.

İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*