Photoshop Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır? | Burak Yeni
user
e
sv

Photoshop Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?

avatar

AsLiOz

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Merhaba arkadaşlar ben aslı, bu yazımda photoshop üzerine bulanıklaştırma yönteminden bahsedeceğim. İki tür bulanık yapma işlemi vardır; birincisi arka planı bulanık yapma, bir diğeri ise yüz bölgesini bulanık yapmaktır. Bu yöntemi uygulayabilmek için, photoshop çok iyi bilmenize gerek yok. Basit bir kaç seçim aracını ve filtreleri kullanarak daha önceden hiç photoshop kullanmamış biri bile kolaylıkla yapabilir.

Aşağıda hem yüz, hemde arka plana bulanıklık verme işlemini anlatacağım. Anlatımda ve görsellerde kullandığım program Photoshop Cs4. Fakat tüm sürümlerde işlem aynıdır.

Photoshop Arka Planı Bulanıklaştırma 

Öncelikle bulanık yapmak istediğiniz bölgeyi, pentool aracını kullanarak seçin ve daha sonradan; Yukarıda bulunan menü çubuğundan filter – blur – blur box aracını seçin. Burada istediğiniz değeri verip ön izlemeden kontrol edin.

Aynı işlemi mozaik kullanarakta yapabilirsiniz. Mozaik biraz daha seçilen alanın anlaşılmasını zor hale getirir. Mozaik kullanmak için ise, Menü çubuğundan Filter – Pixelate – Mosaic aracını kullanabilirsiniz. Burada da aynı şekilde verdiğiniz değere göre, seçilen alan değişecek ve ön izlemeden kontrol edebileceksiniz.

Aşağıda arka planı bulanık yaptığım bir görseli paylaştım. Sizde kendinize göre daha bulanık ya da daha az bulanık yapabilirsiniz.

Photoshop Yüzü Bulanıklaştırma 

Yukarıda anlattığım yöntemin aynısı uygulanacaktır. Yalnız burada seçilen alan, kişinin yüzü olacaktır. Seçilen alan belirlendikten sonra, ister blur box isterseniz de mozaik aracını kullanarak bulanıklık verebilirsiniz.

Aşağıda yüz bölgesini bulanık yaptığım görseli paylaşacağım.

Photoshop üzerinde, bulanıklık verme işlemi bu kadardır. Umarım kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapamadığınız yer olursa ya da sormak istediğiniz bir konu varsa lütfen çekinmeden bu yazının altındaki yorum bölümünü kullanın. Özelden sormak istediğiniz sorularda ise, sayfanın iletişim bağlantısını kullanın.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli