Sponsor Reklam

Php ile Ziyaretçi Defteri Oluşturma

yenibrk 23 Mar 2018 Web Tasarımı  0

Bu yazımda php kodlarını kullanarak basit bir ziyaretçi defteri oluşturmayı göstereceğim. Oluşturacağınız ziyaretçi defteri veri tabanı kullanmadan çalışır durumda olacaktır. Html ve php projelerinizde kullanabilirsiniz. Yönetim paneli yoktur; Mesaj onaylama yapamazsınız fakat mesaj silme işlemini nasıl yapacağınızı aşağıda anlatacağım.

Ziyaretçi Defteri Oluşturma

1- Kod yazma işlemine başlamadan önce “mesaj.txt” isimli boş not defteri oluşturun. Oluşturacağınız bütün dosyalar aynı klasör içinde olsun.

2 – “index.php” dosyasını oluşturun ve aşağıdaki kodları içerisine yapıştırın.

3- “gonder.php” dosyasını oluşturun ve aşağıdaki kodları içerisine yapıştırın;

İşlemler sonucunda 3 adet dosyanız oluşacaktır. Bunlar; mesaj.txt , index.php ve gonder.php ‘ dir. Bu dosyaları ftp hesabınıza gierek ziyaretçi defterini çalıştıracağınız dizine atın. Tarayıcıdan test ettiğinizde aşağıdaki sayfayla karşılacaksınız.

Sayfanızın stiline göre index.php üzerinde arkaplan renkleriyle oynayabilir ya da css kullanıyorsanız bağlayabilirsiniz. Bu kodlar sorunsuz çalışmaktadır. Eğer kodlarla uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki linkten hazır dosyaları indirebilirsiniz.

Ziyaretçi Defteri Hazır Dosyaları

Mesaj Silme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ziyaretçi defterine gönderilmiş olan mesajları silmek için ; ftp hesabınıza bağlanarak dosyaları attığınız dizindeki mesaj.txt dosyasını değiştir/düzenle diyerek silmek istediğiniz mesajdaki kodları silebilirsiniz. Sileceğiniz bölüm aşağıdaki gibidir.

Bu işlemi yapmadan önce yedek almanızda fayda var. Yanlış silinen kodlar tüm mesaj dosyasının yapısını bozabilir.

Php ile ziyaretçi defteri oluşturma işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*