Portable (Taşınabilir) Program Hazırlama | Burak Yeni
e
sv

Portable (Taşınabilir) Program Hazırlama

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Portable program; kurulum gerektirmeden, kullandığınız her bilgisayarda çalıştırabildiğiniz programdır. Çoğu zaman indirdiğiniz programların portable olduğunu görmüşsünüzdür. En çokta internet kafelerde rastlayabilirsiniz. Kafe sahipleri bilgisayarlara oyunları tek tek yüklemezler. Her oyunun çalışabilir  bir dosyası mevcuttur ve bütün bilgisayarlarda aynı dosya kurulum gerektirmeden çalışır.

Aşağıda anlatacağım yöntemle sık kullandığınız programları portable olarak hazırlayabilirsiniz. Taşınabilir programların çok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi daha az yer kaplarlar ve saatlerce kurulumlarını beklemezsiniz.

Portable Program Nasıl Hazırlanır?

Aşağıda vereceğim linklerdeki dosyaları indirin ve bilgisayarınıza kurun. Bu dosyalar 7zip arşivi oluşturmak için ve arşivden çıkartmak için kullanacağınız olmazsa olmaz programlardır. İkisini birden yüklemeniz gerekiyor.

7- Zip Download

7z Sfx Builder Download

– Portable olarak hazırlayacağınız programın yükleme konumunu açın. Yükleme konumu Program Files ya da Program Files (x86) klasörleri içinde bulunur. Programın exe kısayolunun bulunduğu konuma gelin. Klasörün içerisinde ki bütün dosyaları seçerek, sağ tıklayın ve 7-zip – arşivle seçeneğini seçin.

Ben Data Recovery programını portable hale getireceğim. Arşiv biçimi 7z olarak kalacak ve Dosya konumunu mutlaka başka bir yol olarak belirtmeniz gerekiyor. Program dosyalarıyla aynı klasöre arşivleme yapamıyorsunuz. Masaüstü seçebilirsiniz.

Hazırlanan arşiv dosyanıza sağ tıklayarak “Open with 7z SFX Builder” seçin.

Açılacak pencerede Run sekmesine gelerek parameteri “RunProgram” olarak seçin. File bölümüne programı çalıştırma ismini yazacaksınız. Bu isim programın yüklü olduğu konumdaki isimle aynı olmak zorundadır. Save diyerek kaydedin sonra ise Cancel diyerek çıkın.

Sfx sekmesine tıklayın. Burada Sfx Path bölümündeki tiki işaretleyin. Browse file tıklayarak portable sürümün kaydedileceği konumu seçin ve programa isim verin. Örn; program.exe

Sfx Icon bölümdeki tiki işaretleyerek programınıza icon belirleyebilirsiniz. Eğer icon belirlemezseniz programın varsayılan iconu 7zip ile aynı olur.

Sfx Options bölümüne girerek “Use followinf SFXmodule” kutucuğu işaretleyin.

Make SFX tıklayın ve portable sürümün oluşmasını bekleyin. Oluşturduktan sonra sizin belirlediğiniz konuma kaydedilecektir.

İşlemler bittikten sonra programı çalıştırabilirsiniz. Bazı programlarda hata vermektedir. Bu yöntem sayesinde istediğiniz oyunları ve programları portable olarak hazırlayabilirsiniz. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli