Raw Diskten Veri Kurtarma | Burak Yeni
user
e
sv

Raw Diskten Veri Kurtarma

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Diskleriniz ya da flash bellekleriniz çeşitli sebeblerden dolayı raw formatına dönüşebilir. Raw diskler, windows tarafından algılanan, boyutu 0 gözüken fakat içerisine erişemediğiniz ve formatlamak zorunda kaldığınız disklerdir. Bir disk raw sistemine dönüştüğü zaman, yapılan en büyük hata diski biçimlendirmek ya da bölüm silmektir. Biçimlendirdiğiniz diskten veri kurtarmanın olasılığı daha düşüktür.

Diskler Neden Raw Formatına Dönüşür

 • Disk düzgün şekilde çıkartılmadıysa,
 • Disk üzerinde donanımsal ya da yazılımsal bir sorun varsa,
 • Dahili disklerde, bilgisayar açıkken disk takılıp söküldüyse,
 • Disk üzerinde bozuk alan ya da bad sectör varsa,
 • Bilinmeyen uygulamalarla disk üzerine dosya yazdırıldıysa

Disklerin raw formatına dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu disklerde önemli dosyalarınız varsa diski biçimlendirmeden önce dosyalarınızın tamamını kısa sürede kurtarmanız mümkündür. Eğer Formatlama yaptıysanız bu yazıdaki yöntemle uğraşmadan aşağıda paylaşmış olduğum formatlanmış diskten veri kurtarma yazımdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Formatlanmış Disklerden Veri Nasıl Kurtarılır

Raw Disklerden Veri Kurtarma Nasıl Yapılır ?

– Disk Internals Partition Recover programını internette arama yaparak indirin. Bu program kullanılamayan bölümlerin içerisindeki dosyaları görüntülemeye ve kurtarmaya yarayan yazılımdır.

İndirdiğiniz programı bilgisayara kurun ve çalıştırın. Program arayüzünde kullandığınız diskler ve bölümler görüntülenir. Burada seçeceğiniz bölüm Unallocated Space sekmesi altında olmalıdır. Aynı disk farklı sekme altında olabilir, sadece söylediğim bölümün altındaki diski seçerek ilerleyin.

Bir sonraki bölümde dosyalarınızın tamamına erişmek için, Full recovery seçeneğini işaretleyin. Diskinizin dosya sistemini seçerek bir sonraki adıma ilerleyin. Dahili diskler ve kullanmış olduğunuz harici disklerin dosya sistemleri ntfs’dir. Fakat usb belleklerin dosya sistemleri fat32 olabilir.

Program tarafından diskiniz detaylı olarak taranacak ve içerisinde bulunan bölümler listelenecektir. Kullanmış olduğunuz diskin kapasitesine ve bilgisayar hızınıza göre tarama durumu değişiklik gösterebilir. 500 gb bir disk yaklaşık 40-50 dk içerisinde taranır ve bölümler gösterilir.

Tarama işlemi bittikten sonra diskin volume ve partitionları listelenir. Dosyalarınız en çok boyutu olan partitionun içerisindedir. Bu alan ise sayfanın en altında bulunur. Dosyalarım nerede diye tek tek de bakabilirsiniz. Bölümü seçmek için üzerine çift tıklamanız yeterlidir.

Bundan sonra dosyalarınız görüntülenecektir. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçerek program menüsünden recovery seçeneğine tıklayın ve dosyalarınızı kaydedeceğiniz alanı belirtin. Dosyalarınız seçtiğiniz klasörün içerisine kopyalanacaktır.

Kopyalama işlemi bittikten sonra diskinizi biçimlendirebilir ve formatlanan diskin içerisine dosyalarınızı tekrardan atabilirsiniz. Raw sistemine dönüşmüş disklerden dosya kurtarma işlemi bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli