Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi | Burak Yeni
e
sv

Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları ya da sildikten sonra pişman olup geri getirmek istediğiniz dosyaları kurtarma olanağı vardır. Bu işlem formatlanmış diskten veri kurtarmanın aksine çok daha basittir. Sildiğiniz veriler bir süre diskinizin yada flash belleğinizin içerisinde yer kaplamadan saklanır. Diski kullandığınız zamana oranla yavaş yavaş kalıcı olarak silinirler. Aşağıda anlatacağım yöntem ile 1 haftaya kadar sildiğiniz dosyalara erişip geri getirebilirsiniz.

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir ?

Aşağıdaki linkten Mini Tool Data Recovery programını indirin.

Mini Tool Power Data Recovery

Programın Free versiyonu işinizi görecektir. O yüzden full aramanıza gerek yok. Programı çalıştırdıktan sonra “Undelete Recovery” bölümüne tıklayın.

Bir sonraki ekranda tarama yapacağınız diski seçeceksiniz. Mini Data diğer programların aksine daha hızlı tarama yapar ve yüksek boyutlu dosyaları full versiyonu gerektirmeden kaydetmenize izin verir. Diskinizin kapasitesine göre tarama işlemi süresi değişiklik gösterebilir.

Tarama sonrasında bulunan dosyalar sol menüde klasörler halinde listelenecektir. Geri getirmek istediğiniz dosyayı yada klasörü seçerek save demeniz yeterli olacaktır. Daha sonra geri getirmek istediğiniz dosyayı nereye kayıt edeceğinizi belirleyeceksiniz. Bu işlemden sonra seçtiğiniz konuma dosya geri getirilecektir.

Programın birde bootable sürümü mevcuttur. Bootable versiyonu indirerek programı bilgisayar açılışında cd’den yada usb’diskten çalıştırabilirsiniz. Böylelikle çökmüş bir işletim sisteminde bile programı kullanabiliyorsunuz. Eğer aradığınız dosya bulunmadıysa uzun bir zaman geçtiyse ya da formatlanmış bir diskten veri kurtarımı yapmak istiyorsanız aşağıdaki yazımı okuyun.

Formatlanmış Diskten Veri Kurtarımı Nasıl Yapılır ?

Silinen dosyaları geri getirmede uygulanacak işlemler bu kadardır. Windows’un bütün sürümlerinde kullanabilirsiniz.Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli