Termal Macun Nasıl Sürülür (Yenilenir)? | Burak Yeni
e
sv

Termal Macun Nasıl Sürülür (Yenilenir)?

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Termal Macun, işlemci üzerine sürülen ve işlemci ile soğutucu arasındaki hava boşluklarını doldurarak ısı iletkenliğini arttıran sıvı bir maddedir. Bilgisayar kullanımına göre düzenli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Termal macunlar, zamanla iletkenliğini kaybederek kurumaya başlar ve bunun sonucunda ise işlemci aşırı derecede ısınmaya başlar. Bu ısınma sonucunda ise, ani kapanmalar ve oyunlarda fps dropları yaşanır.

Bütün bilgisayar üreticileri tarafından önerilen yenilenme süresi 6 aydır. Bu işlem bilgisayar kasalarında daha kolay olsa da, diz üstü bilgisayarların modellerine göre ustalık gerektiren iştir. Notebook’larda termal macunlar kimi modeller de alt kapağı kaldırarak kolay bir şekilde yenilense de bazı modellerde ise işlemciye erişebilmek için kasayı ve ekranı komple sökmek gerektiriyor.

Not: Notebook açma hakkında yeteri kadar bilginiz yoksa ve sökme ekipmanınız bulunmuyorsa bu işlemi bilgisayar teknik servislerine bırakın.

Termal macun  sadece bilgisayar anakartlarında değil, işlemci ve soğutucu bulunan bütün cihazlarda kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları, oyun konsolları, akıllı televizyonlar ve akıllı tahtalardır.

Termal Macun Nasıl Sürülür ?

1- Kaliteli bir termal macun satın alınır. Bilgisayarcılar da satılan 5 liralık macunlar kısa zamanda kurumaktadırlar. Thermaltake yada coller master markalarını tercih edebilirsiniz.

Not: Aşağıdaki adımlara başlamadan önce bilgisayar kasası kullanıyorsanız power kablosunu çekin. Notebook kullanıyorsanız bataryayı mutlaka çıkartın.

2- Bilgisayar kasa yada notebook kasası özenle vidaları sökülerek işlemci fanının bulunduğu yere uraşılır.

3- İşlemci fanının üzerinde ki vidalar sökülerek, fanla birlikte soğutucu işlemciden ayrılır.

4- İşlemcinin üzerindeki  ve soğutucu metalin arkasındaki macun temiz bir bezle silinir.

5- İşlemci üzerine bezelye tanesi kadar macun sıkılarak, soğutucu üzerine yerleştirilir yada macun ile birlikte gelen spatula kullanılarak macun işlemcinin her yerine yaydırılır.

Not: Çok fazla sürerseniz, macun iletken özelliğini kaybeder. İşlemci üzerinde ince bir tabaka oluşturacak kadar ayarlamalısınız.

6- Soğutucu işlemci üzerine monte edilir, vidaları takılır ve kasa kapağı kapatılır.

Termal macun sürme ve yenileme işlemi bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz. Videolu anlatım eklenecektir.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli