Usb Bellek Simgesi Değiştirme | Burak Yeni
e
sv

Usb Bellek Simgesi Değiştirme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Kullanmakta olduğumuz flash disklerimizin yada harici belleklerimizin bilgisayarda görünen simgelerini değiştirebiliriz. Bu da girdiğiniz ortamlarda yada okulunuzda size bir ayrıcalık yaratır. Bu işlem basittir ve flash diskin içerisinde gerçekleştirilir. Kısa ve anlaşılır olarak disklerinizin görünümünü nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

Flash Disk Simgesini Değiştirme 

Öncelikle flash disk için kullanacağınız resim dosyasını belirleyin. Ben boyut olarak 128 x 128  kullanıyorum sizede bunu öneririm. İmagemizi bu boyutta ayarlayalım şimdilik uzantısı önemli değil jpg yada png olabilir daha sonra çevirme işlemini anlatacağım.

Bu simgeler çalışabilmesi için ico olması yani uzantısı ico olmalıdır. ico ise iconun uzantı şeklidir.

Resmi icon dosyasına çevir

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak mevcut resmimizi icon dosyasına çeviriyoruz ve kaydederken isim veriyoruz. Örneğin icon.ico diyelim. icon dosyamız hazırsa flash diskimizin içerisine yada herhangi bir klasörün içine atalım. Örneğin icon klasörünün içine icon.ico resmini atalım.

Masaüstünde bir boş not defteri açarak aşağıdaki kodları yazalım.

[AUTORUN] label=( Buraya Flash Diskinize vereceğiniz ismi yazabilirsiniz )
icon=icon/icon.ico  Buraya ise az önce flash diskimize attığımız icon dosyanın yolunu gösteriyoruz.

Farklı kaydet diyerek autorun.inf yazarak kaydedelim. Eğer başka bir uzantı alıyorsa silin autorun.inf olacak. Oluşturduğumuz autorun.inf dosyasını flash diskin ana kök dizinine atıyoruz. Başka bir yere atarsak çalışmaz. Eğer herşeyi anlattığım şekilde yaptıysanız flash diskinizi bilgisayardan çıkartıp tekrar geri taktığınızda simgesinin sizin belirlediğiniz şekilde olduğunu göreceksiniz.

İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli