Usb Bellekteki Dosyaların Gözükmemesi | Burak Yeni
e
sv

Usb Bellekteki Dosyaların Gözükmemesi

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bugün usb belleğinize bulaşıp dosyaları gizleyen virüsten bahsedeceğim. Artık telefon gibi her an yanımızda taşıdığımız usb belleklerimiz sürekli tehdit altında. Türkiye’de her 10 bilgisayardan 1 ‘ inde malesef bu virüsler mevcut ve usb belleğimizi taktığımız an bütün dosyalarımız gizleniyor ve virüsleniyor.  Marka Model farketmeden her usb belleğe bu virüs bulaşabilir.

Dosyalar Nasıl Gizleniyor

Usb belleği bilgisayara taktığınız an otomatik olarak virüsler belleğinizi görür içerisine girerek bütün dosya yapısını bozarlar ve kendi uzantılarını atarlar. Eğer usb belleğinizi taktınız tıkladınız yeni pencedere açıldı ise usb bellek bu virüsü kapmış demektir. Şuan günümüzde en çok yaygın olarak problem. En çok karşılaşılan yerler tabikide okullar , Liseler ve Fakültelerdir. Bu gibi devlet kurumlarında çok sıklıkla bu olaya rastlayabiliriz. Bir çoğumuz bu virüsten sonra dosyalarım silindi zannedip usb belleğini biçimlendirirler sakın bunu yapmayın.

Dosyalarım Silindi Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle usb belleğinizi temiz bir antivirüs kurulu olan bilgisayara bağlayınız. Bağladıktan sonra sürücü hangi harfi almış kontrol ediniz ( E , F , G, H , vb. ).

Bütün windows sürümlerinde çözüm aynıdır.  Başlata cmd yazarak komut sistemini açalım

Aşağıdaki kodu komut ekranına yazalım. Burda önemli olan E:\*.*  burdaki E harfi yerine siz kendi usb belleğinizin aldığı harfi yazacaksınız,  az önce yukarda belirttiğim harfler.

attrib -H -R -S /S /D E:\*.*  Bu kodu yazalım

cmd

Bu şekilde yazdıktan sonra bir kete entera tıklıyoruz. Usb belleğinizin boyutuna göre 15-20 sn işlem sürer. Daha sonra usb belleğimizin içine girdiğimiz zaman boş bir klasörün içinde dosyalarımızı göreceğiz.

İşlemle ilgili sıkıntısı olanlar yorum kısmından soru sorabililer.  Usb Bellekleri Korumak için ne yapmalıyız  ilerleyen zamanlarda bundan bahsedeceğim.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli