VMware ile Android Kurulumu | Burak Yeni
e
sv

VMware ile Android Kurulumu

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

VMware workstation, sanal makine oluşturup üzerine işletim sistemi kurabileceğiniz sanallaştırma programıdır. Daha önce vmware üzerine mac sistemi olan sierra kurmuştuk. Bugün ise vmware üzerine android işletim sistemi kurulumunu anlatacağım.

vmware üzerinde, android işletim sistemi çalıştırıp apk uygulamalarınızı yükleyip, oyun oynayabilirsiniz. Aşağıda kurulum için gerekli olan yazılımları ve kurulum adımlarını paylaşacağım.

Vmware Workstation 10,11,12  ( Programı İnternetten Full Versiyonu Bulabilirsiniz , 10 sürümünden önceki versiyonları yüklemeyin uyumsuzluk sorunu yaşanıyor.)

Andorid İso Dosyası 

Android Kurulum İşlemleri

VMware yeni sanal makine oluştur diyerek typical seçeneğini seçin ve next  deyin. Bir sonraki ekranda yukarıda indirdiğiniz iso dosyasını belirtin.

Daha sonra oluşturduğunuz sanal makine için disk alanı seçeceksiniz. Disk alanını 20 gb seçin ve disk türünü split olarak belirleyerek next deyin. Bir sonraki ekranda mevcut ram miktarını 1 yada 2 gb olarak seçin aksi takdirde anroid sistem çok yavaş çalışır. Bu işlemi kurulumdan sonra da yapabilirsiniz.

Makinenizi oluşturduktan sonra otomatik olarak başlayacaktır. İlk açılışta sizi andorid yükleme ekranı karşılayacak. En alttaki seçenek olan Installation seçeneğini seçin.

Bir sonraki ekranda biraz geç algılayabilir. Klavyeden C tuşuna basarak Create/Modify seçeneğinin üzerine gelin ve entera basın.

Burada GPT formatını kullanmak istiyormusunuz diye soracaktır. No diyerek entera basın.

Bu ekranda android sistemi için disk alanı oluşturacaksınız. Önce New seçeneğine basın.

Daha sonra Primary seçeneğine gelerek entera basın.

Size oluşturacağınız ön yükleme için alan belirtecek burada değişiklik yapmadan entera basın.

Disk alanı oluştuktan sonra Bootable üzerine gelerek entera basın.

Daha sonra Write üzerine gelerek entera basın. Write bastıktan sonra ekrana yes / no yazmanızı isteyecektir. “Yes” yazarak entera basın.

Bu ekranda Quite basarak disk oluşturma ekranından çıkın.

Bu ekranda sistemi nereye kuracağını soracaktır. sda1 seçerek entera basın.

Bu ekranda formatlama biçimini ext4 seçin. Kuracağınız sisteme göre ext3 yada ext2 olabilir. Her zaman en yüksek olanını seçin.

Bundan sonraki çıkacak bütün ekranlara yes cevabını verin. Burada aynı aynı şekilde birden fazla ekran gelebilir. Gereksiz yer kaplamasın diye resimleri eklemedim. Siz ne sorarsa sorsun  Efi Grub Haricinde (Aşağıda anlatımını yaptım) “Yes” seçerek entera basın.

Boot loader GRUB? sorusuna Yes diyerek entera basın. ( Skip Derseniz Andorid sistemi boot edilemediği için siyah ekranda kalabilirsiniz)

EFI GRUB2? sorusuna mutlaka skip demeniz gerekiyor. ( Yes dediğiniz takdirde sistem başlarken error hatası alırsınız)

En son aşamada Reboot seçeneğini seçerek sistemi baştan başlatın. Artık andorid sistemi vmware üzerine yüklenmiştir. İlk açılış ekranında andorid run diyerek sistemi çalıştırabilirsiniz.

Reboot ettikten sonra eğer ram miktarını arttırmadıysanız andorid ekranında bir süre bekleyin. 5 dk üzerinde beklediyseniz ve hala açılmıyorsa mutlaka yorum kısmından iletişime geçin. Bir şeyleri atlamış yada yanlış seçim yapmış olabilirsiniz.

Vmware üzerine başarılı bir şekilde android kurulumu yaptık. Ben bu işlemi Vmware 10 üzerinden 4.4 Kitkat kurulumu üzerine yaptım. Google play dahil her uygulamayı çalıştırabildim. Bluestacktan daha rahat kullanabildiğini söyleyebilirim. Daha sonraki yazılarımda rootlu şekilde yükleme yapmayı anlatacağım. Az çok bilginiz varsa yükleme yapmadan da roota çevirebilirsiniz. Aynı yöntemler virtual box programı içinde geçerlidir.

Not: Andorid 6 yada 7 yükleyeceksiniz vmware workstationun son versiyonlarını deneyin. 

Aynı yöntemlerle iso dosyasını dvd’ye yazdırarak bilgisayarınıza da android sistem kurabilirsiniz. Vmware üzerine android işletim sistemi kurma işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • Dogukan3 sene önce
 • Hocam vmware androıd root yapılısını merakla beklıyorum. ıyı calısmalar.

 • Mustafa Memiş4 sene önce
 • vmwarenin son sürümü kurulu tüm adımlar dediğiniz gibi yaptım. fakat hata veriyor.
  A N D R O I D [email protected]:/ #

  ekranında takılı kalıyor. neden olabilir?

  • aaa3 sene önce
  • Virtual Machine Settings e girip Display menüsünden Graphic Acceleration u tikleyin, RAM arttırma seçeneği aktifleşirse onu da 1GB yapın, açılacaktır.

   • Biri5 ay önce
   • kurulum bitti ama beni en başki yere attı Installation – ınstall Android-x86 to harddisk i seçtiğiiz yerdeyim

  • yenibrk4 sene önce
  • andorid son sürümlerinde bende hata aldım 4.4 kurmanızı öneririm