VMware ile macOS Mavericks ve Sierra Kurulumu | Burak Yeni
user
e
sv

VMware ile macOS Mavericks ve Sierra Kurulumu

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda Vmware Workstation kullanarak sanal makine üzerine macOs Mavericks kurma işlemini ve bu sürüm üzerinden High Sierra’ya yükseltmeyi anlatacağım. Bu yöntem ile bir bilgisayarda aynı anda hem windows ve hemde mac os çalıştırabileceksiniz. Bu yükleme işlemi için neler gerekli , neler yapmalıyız aşağıda anlatacağım. Şimdi neden direk sierra yüklemiyoruz diye sorabilirsiniz ? Sanal makina üzerine iso dosyasından sierra kurulumu çok uzun sürüyor ve öncesindeki ayarlar , patchleme ve bios ayarları bilgisayardan pek anlamayan kullanıcılar için zor olabiliyor. O yüzden olabildiğince basit olarak kurulum işlemlerini anlatacağım. İşlem sonrasında kafanıza takılanları yorum kısmından çekinmeden sorabilirsiniz.

Bu yükleme öncesinde vMware Workstation 10 versiyonuna sahip olmanız gerekecektir. İnternette çok kolay bulabilirsiniz benim tercihim 10.4 versiyonu nu bulup indirmeniz. Programın linkini vermeyeceğim , sadece Mavericks ve patch dosyalarını sizinle paylaşacağım.

VMware ile macOS Mavericks Kurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Yukarıda da anlattığım gibi önce vMware üzerine Mavericks 10.9 versiyonunu kuracağız. Ben size kurulu imajı vereceğim. Kurma derdiyle uğraşmayacaksınız. Eğer Vmware Workstation 10 versiyonu indirip yüklediyseniz, aşağıda verdiğim linkten ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirin.

Not: vMware 10 versiyonunu internetten bulamadıysanız yorum kısmından yardım isteyebilirsiniz. 

Mavericks 10.9 imajı  ve Patch Dosyaları 

İndirdiğiniz rar türündeki dosyaları yeni bir klasöre çıkartın. Bu dosyaları işlem bitiminde silmeyeceksiniz. İsterseniz Program dosyaları yada belgelerim içinde tutabilirsiniz.

1.Adım : Wmvare unlocker programı ile wmare içerisinde macOs desteği kazandıracağız. Dosyaların içinden VMware Unlocker – Mac OS X Guest içerisinde 8,9,10 sürüm destekli dosyanın içerisine girin. En altta Windows ile uyumlu olan klasörün içerisine girerek install ın üzerine sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır deyin.

2.Adım: OS X Maverick kalsörün içerisine tıklayarak OS X Mavericks.vmdk dosyasına çift tıklayarak önceden hazırlanmış olan imaj dosyasını vmware üzerinde çalıştırın. Artık makina hazır kurulu durumdadır.

3.Adım: Edit Virtual Machine ayarlarını seçerek kurulu olan makinanın ram ve cpu ayarlarını yapılandırmanız gerekiyor. Aksi takdirde sistem gereksinimleri karşılanmadığı için makina açılmayacaktır.

Önce ram miktarını 4 gb çıkartın ve onaylayın. Bu işlemleri yapabilmeniz için makinanın kapalı konumda olması gerekmektedir. Aksi takdirde ayarlar bölümüne ulaşamazsınız.

 

Daha sonra cpu ayarlarına gelerek çekirdek sayısını 4’e çıkartın. Bu işlemleri yapabilmeniz için makinanın kapalı konumda olması gerekmektedir. Aksi takdirde ayarlar bölümüne ulaşamazsınız.

4.Adım: Artık sanal makinayı çalıştırabilirsiniz. Çalıştırdığınız an gelen uyarıya I copied it seçeneğini seçin , makinanın başka yerden kopyaladığınızı belirteceksiniz. Eğer yukarıda ki adımları doğru bir şekilde yaptıysanız macOs X sisteminiz hazır olarak karşınıza çıkacak ve siz sadece ilk kurulum ayarlarını yapacaksınız.

Not: Açılış sırasında hata alırsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın ve işlemleri tekrarlayın. Eğer internet hatası alırsanız sadece bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Mavericksten Sierra’ya Geçiş İşlemi

Sisteminiz hazır olup açıldıysa sierraya geçmek istiyorsanız yapmanız gereken appstore üzerinden high sierra indirip yüklemektir. Bunun için ihtiyacınız olan şey sadece apple kimliğidir.

Mevcut 10.9 Mavericks sürümünüz High Sierra en son sürümüne güncellenecektir. Güncelleme işlemi 1-2 saat arası sürmektedir. Şimdi isterseniz vmware toolsu kurabilirsiniz. Kurmayı biliyorsunuz diye tahmin ediyorum eğer bilmiyorsanız yorum kısmını kullanabilirsiniz. İşlemler bu kadar ve kolaydır. Sanal makine üzerine mac os x işletim sistemi kurmayı basitçe anlatmaya çalıştım. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli