Windows 10 Oyun Modu Kullanımı | Burak Yeni
e
sv

Windows 10 Oyun Modu Kullanımı

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows 10 creators güncellemesi yavaş yavaş bütün bilgisayarlara gelmeye başladı. Misrosoft bu güncellemeyi bütün bilgisayarlara aynı anda göndermiyor. Yeni güncelleme ile bir çok özellik geldi. Bunlardan bir tanesi de oyun modu. Oyun modu ile ilgili ayrıntıları detaylı olarak anlatacağım.

Oyun Modu Ne İşe Yarar ?

Yeni güncelleme ile gelen oyun modu ; Oyunların performansını arttırıyor. Bu işlemi nasıl yapıyor derseniz , Siz oyundayken bilgisayardaki bütün çalışan uygulamaların performansını kısarak bütün ağırlığı oyuna veriyor. İşlemci , Ram , Ekran kartı bütün performansını oyuna ayırıyor. Oyun modu ile oyunlardaki kasma ve donma problemleride en aşağıya iniyor. Oyunlarda Fps oranında artış sağlıyor. En az 20-30 fps kazanıyorsunuz.

Oyun Modu Nasıl Kullanılır ?

Oyuna girdiğiniz zaman Windows+G tuşuna bastığınız zaman oyun modu araç çubuğu açılır. Bu çubuk üzerinde görüntü kaydetme , video kaydetme özelliği ve ayarlar butonu bulunur. Kendi oynadığım oyunda açmış olduğum araç çubuğu. Bu araç çubuğunda ayarlar butonuna bir tıklayın.

Ayarlar butonuna  tıkladığınız zaman oyun modunu etkinleştireceğiniz bir pencere gelecektir. Burada oyun modu altında , bu oyun için oyun modunu kullan demeniz gerekmektedir. Burada bir çok ayar  vardır bunları daha denemedim fakat basit ayarlar. Kolaylıkla ayarları çözebilirsiniz.

Oyun modu kullan deyip ekranı kapattığınız zaman artık oynadığınız oyun , oyun modunda çalışacaktır. Tekrardan isterseniz oyun çubuğu penceresini Windows + G tuşuna basarak açabilirsiniz.

Oyun Çubuğu Ayarları 

Oyundayken açmış olduğumuz oyun çubuğunun ayarlarını değiştireceğiniz ekrandır. Bu  ayarlarda klavye kısa yollarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Otomatik kayıt alması için , fotoğraf çekmek için bir çok kısayol atayabilirsiniz. Bu ayarları açmak için Windosw’da bildirim ekranına tıklayıp Tüm Ayarlar – Oyun ‘a  gireceksiniz. Eğer oyun yoksa yeni güncellemeyi almamışsınızdır.

Bu ayarları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Oyun Modu ile ilgili gelişmeleri ve Windows 10 Creators Updateyi manuel olarak yüklemeyi daha sonraki yazılarımda anlatacağım. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli