Windows 10 Yazı Tipi ve Boyutunu Değiştirme | Burak Yeni
e
sv

Windows 10 Yazı Tipi ve Boyutunu Değiştirme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows 10 cretators güncellemesinden sonra kullanıcılar artık yazı tiplerine müdahale edemiyorlar. Çoğu kişinin kullandığı ve değişiklik yaptığı yaptığı bu ayarı neden kaldırdıklarına anlam veremedim. Windows 10’un ilk sürümlerimde Görüntü ayarlarına girdiğiniz zaman kaydırma çubuğu ile kolay bir şekilde yazı boyutu ayarlanabiliyordu.

Windows sürümlerinde yazı tipi ayarlarını değiştirebileceğiniz bir uygulama mevcut. Aşağıda bu uygulamayı nasıl edineceğinizi ve yapacağınız değişiklikleri detaylı olarak anlatacağım.

Windows 10 Yazı Boyutu Nasıl Değiştirilir ?

Yazı tipi boyutu değiştirmede kullanacağınız program “System Font Size Changer” basit ve kullanışlıdır. Aşağıda vereceğim linkten programı indirebilirsiniz.

System Font Size Changer İndir.

40 kb boyutunda bir uygulama inecek ve kurulum gerektirmeyecektir. Programı çalıştırdıktan sonra mevcut ayarlarınızı kaydetmenizi isteyecek ve bu kaydetme işlemi için konum belirleyeceksimiz. Belirlediğiniz konumdaki reg dosyasını çalıştırarak istediğiniz zaman ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Programın ara yüzü basit ve anlaşılırdır. Yandaki kaydırma çubuğunu kullanarak vereceğiniz değerler yazı tiplerinin boyutlarıyla oynayacaktır.

– Masaüstündeki Dosya isimlerinin boyutlarıyla oynacaksınız “Icon” u seçerek değerini değiştirin.

– Menüdeki yazı tipi boyutlarını değiştirmek için “Menu” , “Title Bar” ın değerlerini değiştireceksiniz.

– Uygulamanın verdiği mesajların yazı tipi boyutunu değiştirmek için “Message Box” değerini değiştireceksiniz.

– Değiştirdiğiniz yazı boyutlarını kalın yapmak isterseniz ilgili seçeneği işaretleyerek uygulamanın altında bulunan “bold” kutusunu işaretlemeniz gerekir.

Bu işlemleri Windows 10 , 8  ve 7  işletim sistemlerinde uygulayabilirsiniz. Her değişiklikten sonra kullanıcı oturumu ve kapatılır ve yeniden başlar. Bu ayarlar denenmiş ve daha sonrasında eski haline döndürülmüştür. Windows 10’a yeni güncellemeler gelip tekrar yazı tiplerine müdahale edilene kadar bu programı kullanabilirsiniz.

Windows 10 Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir ?

“Denetim Masası – Görünüm ve Kişiselleştirme – Yazı Tipleri” yolunu takip edin. Karşınıza çıkacak yazı tipleri ekranında istediğiniz yazı tipinin üstüne çift tıklayarak ön izlemesine bakabilir ve yukarıdaki seçeneklerde yükle ye basılarak yazı tipi uygulanır.

Yazı tipi değiştirme işleminden sonra kullanıcı oturumu kapatılır ve yeniden başlar. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • Melih Şeker2 sene önce
 • Ben 76 yaşındayım.Galiba dünyaya sizden erken geldiğimden teknolojideki gelişmelerin seyrine yetişemiyorum.İhtiyacım olan simge yazı boyutlarının kalınlaştırılması vede değiştirilmesi sorununu verdiğiniz System Font Size Changer programıyla (Tarifinize göre) çözdüm.Ancak ingilizce bilmediğimden changesize tablosundaki (varsa) ingilizce terimlerin türkçe yazılı olduğu bir tabloyu ve bir de iconların yazı alanlarını genişletip-daraltan ve simge yazılarını renklendirebilen bir yöntemi bana yazarsanız memnun olurum.

 • markkanen2 sene önce
 • reis merhaba yükleye tıklayın diyorsun ama yükleye tıklanılmıyor onu nasıl hallederim